Kurumlarda siber güvenlik tabanlı ziyaretçi kontrol sistemi tasarımı ve uygulaması
Cyber security based visitor control system design and implementation in institutions
- Tez No: 830838
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Teknolojinin ve ulaşım araçlarının çok hızlı bir şekilde geliştiği dünyamızda, insanlar dünyanın farklı noktalarında yapılan toplantı, seminer, söyleşi, sempozyum, çalıştay, brifing, fuar vb. yerlere hızlı bir şekilde katılım sağlayabilmektedir. Bu katılımlar internet üzerinden çevrimiçi veya fiziki olarak sağlanabilmektedir. Fiziki katılım sağlanan, özellikle herkese açık olmayan, güvenlik önlemlerinin üst düzey olduğu kurumlarda icra edilen toplantılarda dünyanın farklı noktalarından gelen yerli ve yabancı katılımcıların giriş güvenliğinin sağlanması önemli bir sorun haline gelmiştir. Giriş kontrollerinde görev yapan güvenlik personelleri katılımcıları daha önceden hiç tanımadıkları ve görmedikleri için gelen gerçek katılımcıların dışında, sahte kimliklerle art niyetli kişiler tarafından yetkisiz girişler yapılabilmekte, amaçlarına göre bilgi casusluğu, terörizm amaçlı saldırı vb. eylemlerde bulunabilmektedirler. Tez kapsamında, kurumlarda katılımcı güvenliğini en üst seviyeye çıkarabilmek, yetkisiz girişleri önleyebilmek ve katılımcıların kontrolünü kolaylıkla sağlanabilmesi için siber güvenlik tabanlı ziyaretçi kontrol sistemi tasarlanmıştır. Ziyaretçi Kontrol Sistemi, Raspberry Pi 3 kullanarak geliştirilmiş olup katılım yapacak olan ziyaretçilerin bilgileri resimleri ile sisteme yüklenmektedir. Siber güvenlik önlemleri kapsamında sahte kimlik veya giriş kartlarını engellemek üzere ziyaretçilere QR kod ile oluşturulmuş üzerlerinde isimlerinin bulunduğu Ziyaretçi Giriş Kartı katılımcılara toplantı, seminer, söyleşi, sempozyum, çalıştay, brifing, fuar vb. programların tarihlerinden günler önce ulaştırılarak bu kartlarla giriş yapması istenmektedir. Kurumlarda giriş noktalarında güvenlik görevlileri tarafından katılımcıların Ziyaretçi Giriş Kartı sorgulanmakta ve kamera yardımıyla kart üzerindeki QR kodu okutularak ziyaretçin yetkili olup olmadığı teyit edilmektedir. Güvenlik personeli tarafından sistemden kişinin fotoğrafı ile birebir aynı olduğu teyit edildikten sonra girişine müsaade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our world where technology and means of transportation develop very rapidly, people attend meetings, seminars, conversations, symposiums, workshops, briefings, fairs, etc. held in different parts of the world can quickly participate in places. These participations can be provided online or physically over the internet. Ensuring the entrance security of local and foreign participants from different parts of the world has become an important problem in the meetings held in institutions where physical participation is provided, especially in institutions that are not open to everyone and where security measures are at a high level. Since the security personnel working at the entrance controls do not know or see the participants before, unauthorized entries can be made by malicious people with fake identities, apart from the real participants, and they can engage in acts such as information espionage, terrorist attacks, etc. In this thesis, a cyber security-based visitor control system has been designed in order to maximize participant security in institutions, to prevent unauthorized access, and to easily control participants. The Visitor Control System has been developed using Raspberry Pi 3 and the information of the visitors who will participate is uploaded to the system along with their pictures. Within the scope of cyber security measures, the Visitor Entry Card, which is created with a QR code to prevent fake ID or entrance cards, is sent to the participants days before the dates of programs such as meetings, seminars, interviews, symposiums, workshops, briefings, fairs, and they are requested to enter with these cards. At the entrance points of the institutions, the visitors' Visitor Entry Card is questioned by the security guards and the QR code on the card is scanned with the help of the camera to confirm whether the visitor is authorized or not. After it is confirmed by the security personnel that it is exactly the same as the person's photo, it is allowed to enter.