A novel approach to model a nonlinear frame element with semi-rigid connections in OpenSees structural analysis program
OpenSees yapısal analiz programında yarı-rijit bağlantılı doğrusal olmayan bir çerçeve elemanı modellemek için yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 830847
  2. Yazar: MEMDUH ÜMİT TÜRKBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çelik moment çerçeveleri, sahada monte edilen prefabrike çelik elemanlardan oluşan yapısal sistemlerdir. Çok katlı bir çelik moment çerçevesi, çelik malzemenin akmasına neden olan aşırı bir yanal yüklemeye maruz kaldığında, hem kolon ve kiriş elemanlarının uzunluğu boyunca hem de kirişler ile kolonlar ve kolonlar ile taban destekleri arasındaki bağlantı bölgelerinde elastik olmayan deformasyonlar gelişir. Bilgisayar destekli yapısal analizde bu plastikleşme mekanizmasını modellemek için kullanılan geleneksel yaklaşımda, kiriş elemanlarının ve kiriş-kolon bağlantılarının akma durumu, her bir elemanın mevcut doğrusal olmayan malzeme ve geometrik davranışını analiz ederek her bir zaman adımında ayrı ayrı hesaplanır ve elde edilen kuvvetler yapının düğüm tepkisini hesaplamak için toplanır. Geleneksel yaklaşıma alternatif olarak, bu tez çalışması kapsamında, kiriş elemanını ve yarı rijit kiriş-kolon bağlantılarını ayrı ayrı modelleme ihtiyacını ortadan kaldıran ve doğrusal olmayan tepkilerini bir nümerik entegrasyon kuralı içinde birleştiren yeni bir kiriş entegrasyon yöntemi, OpenSees'teki yapısal modellemeye önerilen yeni bir yaklaşım olarak tanıtılmıştır. Önerilen kiriş entegrasyon yönteminin doğrusal olmayan yapısal analizde kullanılmasının avantajları, geleneksel modellerle çeşitli karşılaştırmalar yapılarak gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Steel moment frames are structural systems composed of prefabricated steel elements assembled at the site. When a multistorey steel moment frame is exposed to an excessive lateral excitation that causes the yielding of the steel material, inelastic deformations develop along the length of column and beam members, as well as on the connection regions between the beams and columns, and columns and base supports. In the conventional approach used to model this plasticity mechanism in a computer-aided structural analysis, the yielding state of beam elements and the adjacent beam-to-column connections are separately computed at each time step by analyzing the current non-linear material and geometric behavior of each element, and the resulting forces are summed up to compute the nodal response of the structure. As an alternative to the conventional approach, in the scope of this thesis, a new beam integration method, which eliminates the need to model the beam element and its adjacent semi-rigid beam-to-column connections separately and combines their nonlinear responses in a numerical integration rule, is introduced as a new proposed approach to the structural modeling in OpenSees. And the advantages of using this proposed approach in nonlinear structural analysis are demonstrated by making various comparisons to conventional models.