Mevcut bir tünel fırının ekserji ve eksergoekonomik analizinin yapılması ve bilgisayar ortamında akıllı fırınadönüştürülme metodolojisininbelirlenmesi
Exergy analysis and exergoeconomic performance evaluation of a current tunnel kiln and determination of the methodology for itstransformation to a smart tunnel kiln
  1. Tez No: 830846
  2. Yazar: GÜRHAN TAHTALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ OLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu tezde, günlük kapasitesi yaklaşık 400 ton olan tuğla üretiminde kullanılan bir tünel fırının performansı enerji ve ekserjiye dayalı (ekserji, eksergoekonomik ve eksergoçevresel) analizler ile değerlendirilirken mevcut konvansiyonel tünel fırının akıllı bir tünel fırına dönüştürme metodolojisi ortaya konuldu. Analizlerde gerçek işletme verisi kullanıldı. Tünel fırının enerji verimi %81,20 olarak hesaplandı. Tünel fırından geri kazanılan atık ısının tünel kurutucuda kullanılması enerji veriminin artmasına yol açtı. Göz önüne alınan kontrol hacmin ekserji verimi, 1 bar ve 25 ˚C çevre koşullarında % 13,06 olarak elde edildi. Özgül yakıt ekserji maliyeti, kontrol hacminin eksergoekonomik analizine dayalı olarak, 0,33 €cent/MJ olarak belirlendi. Kontrol hacminin işletilmesiyle neden olunan çevreye verdiği zarar maliyeti, yapılan eksergoçevresel analizle, 1,94 €cent/MJ olarak hesap edildi. Tünel fırının akıllı fırına dönüştürülmesi kapsamında, mevcut tünel fırını dijitalleştirme metodolojisi geliştirilirdi. Oluşturulan metodolojinin uygulanmasından elde edilen tünel fırının dijital ikizi, tünel fırın kontrol hacminde üretiminin bilgisayar üzerinden gözetilmesini mümkün kıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the performance of a tunnel furnace used in a brick production with a daily capacity of approximately 400 ton was assessed through energy and exergy-based (exergy, exergoeconomic and exergoenvironmental) analyses while a methodology for the transformation of the current conventional tunnel furnace into a smart tunnel furnace was developed. The real operational data were utilized in the analyses. The energy efficiency of the tunnel furnace was calculated to be 81,2%. Utilizing the waste heat recovered from the tunnel furnace in the tunnel drier led to increasing the energy efficiency. The exergy efficiency of the control volume considered was obtained to be 13,06 % under 1 bar and 25 ˚C dead state conditions. Based on the exergoeconomic analysis of the control volume, a specific exergy cost of 0,33 €cent/MJ was determined. The environmental damage cost caused by the operation of the control volume was computed to be 1.94 €cent/MJ with the exergoenvironmental analysis performed. Within the scope of the transformation of the tunnel furnace into a smart tunnel furnace, a methodology of the existing tunnel furnace digitalization was developed. The digital twin of the tunnel furnace obtained from the application of the methodology enabled the supervision of production within the tunnel furnace control volume.