Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'de yeşil ekonomi perspektifinde yenilenebilir enerji ve istihdam ilişkisi
Relationship with renewable energy and employment in the green economy perspective in European Union countries and Turkey
  1. Tez No: 830865
  2. Yazar: DESTEGÜL HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KILINÇ SAVRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Modern sosyal ve ekonomik yaşantıda yenilenebilir enerji kullanımı giderek artış göstermektedir. Artan yenilenebilir enerji ihtiyacını sağlamak için ülkelerin yenilenebilir enerji sektörü teknolojilerine yatırımları ise son yıllarda artmıştır. Kapasiteyi arttırmak için yapılan her yatırımın ekonomik olarak getirisi ise ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. AB ülkeleri enerjide modernizmi sağlamak için çeşitli direktiflerle de bu kapasite artışına önem vermiştir. Çalışmanın ekonometrik model aşamasında, yenilenebilir enerji kapasitesi ile istihdam arasındaki kısa ve uzun dönem ilişki AB ülkeleri ve Türkiye için panel eş bütünleşme analiz yöntemiyle incelenecektir. Çalışma yılı olarak verilerin ülkeler için bulunabilirliği göz önüne alınarak 1991-2022 aralığı seçilmiştir. Yenilenebilir enerji kapasitesini açıklamak için rüzgâr ve güneş fotovoltaik elektrik üretim kapasitesi değişkeni kullanılmaktadır. Uzun dönem eş bütünleşme analizi sonucuna göre, ele alınan bağımsız değişkenler bağımlı değişken üzerinde anlamlı ilişkiye sahiptir. Yapılan nedensellik testine göre ise, RZG değişkeni ve GP değişkeninin istihdam üzerinde tek yönlü nedensellik ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ( RZG→ISTD) ve (GP→ISTD). Diğer bağımsız değişkenler ile ( YETU ve SSY) istihdam arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi kurulmuştur. İstihdam üzerinde en fazla etkiye sahip olan bağımsız değişken ise sabit sermaye yatırım değişkeni olmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of renewable energy in modern social and economic life is increasing. In order to meet the increasing need for renewable energy, the investments of countries in renewable energy sector technologies have increased in recent years. The economic return of each investment made to increase capacity differs from country to country. EU countries have given importance to this capacity increase with various directives in order to provide modernism in energy. In the econometric model phase of the study, the short- and long-term relationship between renewable energy capacity and employment will be examined by panel cointegration analysis method for EU countries and Turkey. Considering the availability of data for countries, the range of 1991-2022 was chosen as the study year. The variable of wind and solar photovoltaic electricity generation capacity is used to explain the renewable energy capacity. According to the results of the long-term cointegration analysis, the independent variables considered have a significant relationship on the dependent variable. According to the causality test, it was concluded that there is a one-way causality relationship between the RZG variable and the GP variable on employment. ( RZG→ISTD) and (GP→ISTD). A bidirectional causality relationship was established between other independent variables (YETU and SSY) and employment. The independent variable that had the most impact on employment was the fixed capital investment variable.