The impact of sufism arabic cinema
Tasavvufun arap sinemasina etkisi
- Tez No: 830864
- Danışmanlar: DOÇ. TOLGA HEPDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez tasavvuf temanın sinemada kullanmasını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, yönetmen(ler)in filmlerinde tasavvufun teatral referanslarını yaratıcı bir şekilde nasıl uyguladıklarını analiz etmek için sinema dünyasına giriş yapılacaktır. Bu nedenle tasavvufun temel temeli olarak maneviyat ve İslam konusu odaklıdır. Ayrıca tez, tasavvufun bir kişinin hayatında uygulanabileceği yolları kapsamalıdır. Bu akademik çalışmada, filmlerde tasvir edildiği şekliyle tasavvufun temel ilkelerine atıfta bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the emergence of the Sufi theme in cinema. As such, it will venture into the cinematic universe to analyse how the director(s) creatively implemented the thematical references of the Sufi in their films. Thus, the thesis shall revolve around the topic of spirituality and Islam as the core basis of Sufi. Furthermore, the paper shall cover ways in which Sufi can be applied in a person's life. This paper will indicate the core principles of Sufi as portrayed in the films.