Farklı mezhebin kavliyle amel (İntikal): Abdülazîz el-Buhârî'nin konuya yaklaşımının analizi
Amal with the view of a different sect (Intiqal): An analysis of Abdul Aziz al-Bukhari's approach to the subject
- Tez No: 830887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİZAMETTİN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İslam hukukunda mukallid-müctehid ilişkisi hicrî ilk üç asırda her bir meselede farklı müctehidin görüşüyle amel etmek anlamındaki taklîd-i mutlak iken mezheplerin teşekkülünün tamamlanıp sistematik bir kisveye bürünmesi ile bir mezhebe bağlanma anlamına gelen taklîd-i şahsî halini almıştır. Günümüzde ise kısmî de olsa taklid-i mutlaka rucû edilerek mukallidin mezhebine muhalefetinin yaygın hale geldiği görülmektedir. Mukallidin gerek bilinçli gerekse bilinçsizce mezhebine muhalefet etmesi kendisine birçok kolaylık sağlasa da bu durum mezhebiyle olan ilişkilerinde birtakım çıkmazlara yol açmış ve fakihler arasında görüş farklılıklarına neden olmuştur. Tezimiz, farklı mezhebin kavliyle amel edilebilir mi sorusundan yola çıkarak birbirleriyle karıştırılan kavramları, intikale olumlu veya olumsuz cevaz veren âlimlerin görüşlerini, intikalin ortaya çıkardığı problemleri ve Abdülazîz el-Buhârî'nin meseleye yaklaşımını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
In Islamic jurisprudence, the relationship between muqallid and mujtahid was al-taqlid al-mutlaq in the first three centuries AH, meaning to act with the view of a different mujtahid on each issue, but with the completion of the formation of the sects and the formation of a systematic guise, it became al-taqlid al-shahsi, which means adherence to a sect. Although the muqallid's conscious or unconscious opposition to their sect provided them with many conveniences, this situation led to some dilemmas in their relations with their sect and caused differences of opinion among the jurists. This thesis deals with the question of whether it is permissible to act in accordance with the views of a different sect, the confused concepts, the views of the scholars who give positive or negative permissions regarding intiqal, and the problems that arise from intiqal, and Abdul Aziz al-Bukhari's approach to the subject.