Okul öncesi öğretmenlerinin finansal okuryazarlık becerilerinin değerlendirilmesi
Assesment of preschool teachers' financial literacy skills
  1. Tez No: 830888
  2. Yazar: ÖZGE ÖZVATAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSU AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi öğretmenlerinin finansal okuryazarlık becerilerinin araştırmacı tarafından geliştirilen ''Okul Öncesi Öğretmenleri için Finansal Okuryazarlık Ölçeği'' ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yeni bir ölçek geliştirme hedefiyle kesitsel tarama modeli kullanılarak yapılan nicel çalışma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının bahar yarıyılında, Türkiye genelinde bulunan özel ve devlet okullarında görev yapmakta olan 312 okul öncesi öğretmeniyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri“Okul Öncesi Öğretmenleri için Finansal Okuryazarlık Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Ölçek verileri Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile çözümlenmiştir. Güvenirlik katsayısı Cronbach's Alfa yöntemi ile .94 bulunmuştur. Çalışmanın son aşamasında ise okul öncesi öğretmenlerinin finansal okuryazarlık becerileri ile demografik özellikleri (cinsiyet, yaş grubu, öğrenim durumu, hizmet süresi, medeni hâli) arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Araştırmanın sonucunda; geliştirilen ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğu, okul öncesi öğretmenlerinin finansal okuryazarlık becerilerinin orta seviyede olduğu; yaş, öğrenim durumu ve mesleki kıdem yılı demografik özelliklerine göre anlamlı olarak farklılaştığı fakat cinsiyet ve medeni hâllerine göre katılımcılar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Geliştirilen ölçeğin eğitimciler ve araştırmacılar için önemli bir ölçme aracı olduğu; öğretmenlerin finansal okuryazarlık becerilerini ölçerek yeni bilgiler sunmasının, finansal okuryazarlık eğitimi alanına önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to assess the financial literacy skills of preschool teachers using the“Financial Literacy Scale for Preschool Teachers”developed by the researcher. A quantitative study was conducted with the aim of developing a new scale, using a cross-sectional survey model. The study was carried out during the spring semester of the 2022-2023 academic year and involved 312 preschool teachers working in private and public schools across Turkey. The data of the study were collected through the“Financial Literacy Scale for Preschool Teachers”and the“Personal Information Form.”The collected data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 software. The analyses of the data were conducted through Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA). The reliability coefficient was found to be .94 using the Cronbach's Alpha method. In the final stage of the study, whether there was a significant difference between preschool teachers' financial literacy skills and their demographic characteristics (gender, age group, educational level, years of service, marital status) was examined. The results of the study indicated that the scale is valid and reliable. Moreover, preschool teachers possess a moderate level of financial literacy skills, and there are significant differences in financial literacy skills based on age, educational background and years of professional experience. However, no significant differences were found according to gender and marital status. The developed scale is considered to be an important measuring tool for educators and researchers. It is believed that measuring teachers' financial literacy skills and providing new insights will make a significant contribution to the field of financial literacy education.