The role of trail mediated signals on the proliferation and function of human INKT cells
Hücrelerinin proliferasyonuna ve fonksiyonlarına etkisi
- Tez No: 830892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ŞENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Onkoloji, Allergy and Immunology, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnvaryant Doğal Öldürücü T (iNKT) hücreleri, polimorfik olmayan CD1d molekülü tarafından sunulan glikolipid antijenlere yanıt verebilen bir doğal hafıza T hücre alt grubudur. Effektör karakteristik özellikleri ile uyumlu olarak, iNKT hücreleri, aktivasyonlarından sonra pek çok farklı sitokin üretebilir ve sitolitik fonksiyon sergileyebilirler. iNKT hücreleri ayrıca tümör immün takibinde de bulunurlar. iNKT hücreleri perforin/granzyme ve ölüm ligandı, CD178/FASL, aracılığı ile kanser hücrelerinde hücre ölümünü tetikleyebilirler. Tümör nekrosiz faktörü ile bağlantılı apoptoz indükleyici ligand (TRAIL) ise sağlıklı hücreler için zararlı olmayışı ile CD178/FASL'ın yerine daha güvenli törepatik bir alternatiftir. TRAIL eksprese edildiği hücre tipine göre, hücre tarafından tümör immün takibinde görev alabileceği gibi, bir tümör kaçış mekanizması olarak da kullanılabilir. Bununlar beraber, iNKT hücrelerinin TRAIL aracılığı ile gerçekleştirdiği tümör kontrolü verileri çelişkilidir. Ayrıca, iNKT hücrelerinin TRAIL sinyaline verdiği cevaba dair de bir bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada, bu sorulara cevap verilmiştir. Verilerim, primer insan iNKT hücreleri yerine in vitro olarak çoğaltılmış iNKT hücre hatlarının TRAIL'i hücre yüzeyinde eksprese ettiğini göstermiştir. Buna ek olarak, iNKT hücreleri TRAIL reseptörleri, CD261/DR4 ve CD262/DR5'i büyük oranda hücre içinde eksprese etmektedir. İkincil bir antijenik stimulasyon yüzey TRAIL ekspresyonunu modüle ederken, reseptörlerin ifadelerini değiştirmemiştir. Ayrıca, aktive olmuş iNKT hücre hatları rekombinant insan TRAIL'inden (rhTRAIL) etkilenmemektedir. Bu hücrelerin sağ kalımları, fenotipleri ve fonksiyonları kronik veya akut rhTRAIL'e maruz kaldıktan sonra değişmemiştir. Bu sonuçlar iNKT hücrelerinin TRAIL+ tümörlere karşı kullanılabilecek etkili bir immünoterapötik olabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Invariant Natural Killer T (iNKT) cells constitute a natural memory T cell subset that respond to glycolipid antigens presented by the non-polymorphic CD1d molecule. In line with their effector characteristics, iNKT cells produce copious amounts of cytokines and exert cytolytic function after activation. iNKT cells are also involved in tumour immunosurveillance. iNKT cells can induce cell death in cancer cells via perforin/granzyme and the death ligand CD178/FASL. Tumour necrosis factor related apoptosis inducing ligand (TRAIL) is another death ligand that is a safer therapeutic alternative to CD178/FASL because of its non-toxicity towards healthy cells. TRAIL can be a tool in tumour immunosurveillance as well as a tumour escape mechanism depending on the cell type it is expressed. However, the data on TRAIL-mediated iNKT cell control of tumour are controversial. Furthermore, there is no information regarding the outcomes of retrograde TRAIL signalling on human iNKT cells. In this study, these open questions were addressed. My data show that not primary human iNKT cells but in vitro expanded iNKT cell lines express surface TRAIL. Furthermore, the TRAIL receptors CD261/DR4 and CD262/DR5 were largely expressed intracellular in iNKT cells. A second antigenic stimulation did modulate the expression of surface TRAIL but not of the receptors. Further, I show that activated iNKT cell lines are insensitive to recombinant human TRAIL (rhTRAIL), as their survival, phenotype, and function remained unchanged following chronic or acute rhTRAIL exposure. These findings suggest that iNKT cells could be an effective immunotherapeutic tool to fight TRAIL+ tumours.