Kullanıcı odaklı içerik değiştirgeninin metindilbilim ve Grice'ın işbirliği ilkesi bağlamında işlenmesi yoluyla arama motoru eniyileme
Search engine optimization via processing user-oriented content parameter with textlinguistics and Grice's cooperative principle
- Tez No: 830916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN KOŞANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Dilbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Arama Motoru Eniyileme kısaca AME, sektörel adıyla Arama Motoru Optimizasyonu kısaca SEO, bir web sitesinin görünürlüğünü ve hedef ziyaretçi trafiğini arttırmak üzere web sitesi üzerinde yapılan teknik ve içerik eniyileme stratejileridir. Google'ın 2013 yılından itibaren kullanıcı niyetini anlamak üzere anlambilimsel aramaya odaklanması ve son yıllarda Doğal Dil İşleme, DDİ'yi algoritma sistemlerine dahil etmesi geleneksel AME uygulamalarını ve içerik yaklaşımını değiştirmiştir. Bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfası olarak bilinen SERP sıralamalarında yükselmesi için kullanıcı odaklı, DDİ uyumlu, yüksek kaliteli içerik değiştirgeni oldukça önemli hale gelmiştir. Ancak yüksek kaliteli içerik değiştirgeninin kalite değerlendirmesi bağlamında yoruma açık olması; geniş kapsamlılık özelliği ile ölçütlerinin ortaya konulmasının zor olması nedeniyle içerik oluşturmanın zorluğu konusunda bir görüş birliği mevcuttur. Çalışmamız yüksek kaliteli içerik kavramının ölçütlerini metindilbilim ve edimbilim bağlamında dilbilimsel bir bakış açısıyla sunmaktadır. Bu ölçütlerin ortaya konulmasında başarılı bir iletişimin ölçütlerini ortaya koyan Paul Grice'ın İşbirliği İlkesinden faydalı bir çerçeve olarak yararlanılmıştır. Çalışmamız kullanıcı odaklı, yüksek kaliteli içerik ölçütlerini dilbilimsel bir bakış açısıyla sunmayı; yüksek kaliteli içerik oluşturmada Grice'ın işbirliği ilkesinin katkısını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmamızda Grice'ın işbirliği ilkesinin kullanıcı odaklı, DDİ uyumlu, yüksek kaliteli içerik oluşturmaya katkısı nicel araştırma yöntemlerinden deneysel desene başvurularak incelenmiştir. Çalışma deneyinin uygulama aşamasında bir web sitesinin geride olduğu anahtar sözcükleri temsil eden metinler, Grice'ın işbirliği ilkesini oluşturan konuşmanın ilkeleri (Nitelik, Nicelik, Bağıntı, Biçim) çerçevesinde düzenlenmiştir. 120 günlük deney süresi sonunda web sitesi SERP sonuçlarına göre hedef anahtar sözcüklerin sıralamasının yükseldiği görülmüştür. Çalışmamızın bulguları yüksek kaliteli içerik oluşturmada ve arama sonuçlarında yükselmede Grice'ın İşbirliği ilkesinin katkısını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Search Engine Optimization (SEO) is a set of technical and content optimization strategies which helps to improve a website's visibility and targetted traffic by making adjustments on a website. Google's focus on semantic search to understand the user intent and recent updates adapting Natural Language Processing-NLP to its algorithm systems, shifted traditional SEO and content approach to a new concept. These developments have greatly emphasized on user-oriented, high- quality content parameter which is compatible with NLP to rank higher in search results. Nevertheless, high-quality content parameter often comes with a set of challenges. There is a consensus on the difficulty of high quality content creation and nature of high-quality content due to its subjectivity and multi-facetedness. In this study the need to offer a useful framework to content creation is addressed with a linguistics perpective within the scope of textlinguistics and pragmatics. As a concept in pragmatics, outlining basic principles of successful communication, Paul Grice's Cooperative Principle, is employed in this study. This study mainly aims to present the prominent features of user-oriented, high- quality content and reveal the contribution of Grice's Cooperative principle, to create high-quality content. An experimental model with a quantitative method, were adapted in the study. During the implementation step of the experiment, a website's contents representing keywords ranking low in SERP, were optimized in the scope of Grice's conversational maxims (Quality, Quantity, Relevance, Manner). The findings of this study, points out the contribution of Grice's cooperation principle to obtain high-quality content and rank higher for search results.