Exploring the impacts of climate change on extreme climate indices in Türkiye: Insights from statistically downscaled CMIP6 models
İklim değişikliğinin Türkiye üzerinde ekstrem iklim endekslerine etkilerinin incelenmesi: İstatistiksel olarak küçültülmüş CMIP6 modellerinden sonuçlar
  1. Tez No: 830922
  2. Yazar: BERKİN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YÜCEL, DOÇ. DR. SERTAÇ ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, Birleşik Model Karşılaştırma Projesi Aşama 6'daki (CMIP6) mevcut tüm küresel iklim modellerinin (GCM'ler) en son sürümlerini kullanmaktadır. Bu modeller, 2015-2100 dönemi için Türkiye'deki aşırı iklim koşullarını değerlendirmek amacıyla, Ortak Sosyo-Ekonomik Yollar'ın iki gelecek senaryosu olan SSP2-4.5 ve SSP5-8.5'i kullanmaktadırlar. Bu çalışma Türkiye üzerinde yüksek çözünürlüklü CMIP6 modellerinin kullanıldığı, farklı senaryoların tüm mevcut modeller ile değerlendirildiği ve tüm gelecek döneminin incelendiği ilk çalışmadır. Kaba çözünürlüklü iklim modellerini yaklaşık 9 km'lik (0.1° × 0.1°) uzamsal çözünürlüğe küçültmek için üç tür kantil haritalama tekniği, yani kantil haritalama, trendsizleştirilmiş kantil haritalama ve kantil delta haritalama kullanılmıştır. Bu ölçek küçültme işlemi, referans verisi olarak Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Yeniden Analizi 5-Land (ERA5-Land) veri seti kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 2015 ve 2100 yılları arasındaki 12 aşırı yağış endeksinin (EPI) ve 12 aşırı sıcaklık endeksinin (ETI) analizi, iki gelecek senaryonun da öngördüğü gibi, Türkiye'deki aşırı hava olaylarının sıklığının ve şiddetinin sürekli olarak arttığını göstermektedir. SSP5-8.5 senaryosuna göre, SSP2-4.5 senaryosundan daha yüksek düzeyde su stresi yaşanmakta olup, Türkiye'nin Ege ve Akdeniz bölgelerinde toplam yağıştaki azalma %20'ye ulaşmaktadır. Toplam yağış miktarının azalmasına rağmen, sonuçlar aşırı yağış olaylarının şiddetinin ve sıklığının arttığını göstermektedir. Bu, toplam yağışın daha büyük bir kısmının bu ekstrem olaylardan kaynaklanacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca Türkiye'nin her yerinde hem en düşük hem de en yüksek günlük sıcaklıklar da dahil olmak üzere ekstrem sıcaklıklarda artış olması beklenmektedir. Bu eğilim, içinde bulunduğumuz yüzyılın sonuna kadar 7,5 °C'ye varan bir ısınma sinyaline işaret etmektedir. Özellikle güney bölgelerde bu yüksek sıcaklıklar insan sağlığını tehdit edebilecek seviyelere ulaşmaktadır. Tüm bölgelerdeki buzlanma günlerinin sayısındaki önemli azalmanın da gösterdiği gibi, aşırı soğuklar da ısınmaya doğru bir eğilim sergilemektedir. Bu eğilimin potansiyel olarak daha az kar birikmesiyle sonuçlanmasıyla beraber birçok sektörün olumsuz etkilenme riski bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study utilizes the most recent versions of all available global climate models (GCMs) from the Coupled Model Intercomparison Project Phase 6 (CMIP6). These models are employed to assess climate extremes in Türkiye for the period 2015- 2100, using two future scenarios of Shared Socio-Economic Pathways, SSP2-4.5 and SSP5-8.5. This study is a first in terms of using high resolution CMIP6, scenario and model diversity, and examining the entire projection period over Türkiye. Three types of quantile mapping techniques, namely quantile mapping, detrended quantile mapping, and quantile delta mapping, are employed to downscale coarse-resolution climate models to a spatial resolution of approximately 9 km (0.1° × 0.1°). This downscaling process was carried out using the European Centre for Medium-Range Weather Forecasts Reanalysis 5-Land (ERA5-Land) dataset as the reference data. The analysis of the 12 extreme precipitation indices (EPIs) and 12 extreme temperature indices (ETIs) between the years 2015 and 2100 consistently indicates an increased frequency and intensity of extreme weather events in Türkiye, as projected by the two future scenarios. According to the SSP5-8.5 scenario, there is a higher degree of water stress compared to the SSP2-4.5 scenario, where in the Aegean and Mediterranean regions of Türkiye, reduction in total precipitation reaches 20%. Although the overall amount of precipitation may decrease, the results suggest that the severity and frequency of extreme precipitation events are on the rise. This implies that a greater proportion of the total precipitation will be contributed by these extreme events. It is also anticipated that there will be an increase in temperature extremes, including both the lowest and highest daily maximum temperatures, throughout all parts of Türkiye. This trend signifies a warming signal of up to 7.5 °C by the end of the current century. Particularly in the southern regions, these elevated temperatures pose a serious threat to public health. Cold extremes also exhibit a tendency towards warming, as seen by the significant decrease in the number of ice days across all areas. This trend may potentially result in less snow accumulation, which might negatively affect several sectors.