Future changes in hourly extreme precipitation, return levels, and non-stationary impacts in Türkiye
Türkı̇ye'de saatlı̇k aşırı yağışlarda gelecektekı̇ değı̇şı̇mler, tekerrür miktarı ve durağan olmayan etkı̇ler
- Tez No: 803860
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Meteorology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Meteoroloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atmosfer Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İklim sistemi geçtiğimiz yüzyılda değişmiştir. İklim verileri, sanayi öncesi dönemden bu yana gezegenin ortalama olarak en az 1.09 °C ısındığını göstermiştir. Dünyanın bazı bölgelerinde yıllık yağış miktarı artarken, diğer bölgelerde şiddetli kuraklık koşulları devam etmiş veya daha da kötüleşerek hidrolojik döngünün aktivitesini değiştirmiştir. Gezegenlerin iklimlerinin ayarlanmasında doğal değişkenlik önemli olsa da, iklim sistemimizdeki bu değişikliklerin ana nedeninin antropojenik etkiler olduğu artık iyi bilinmektedir. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'ne (IPCC) göre, insan kaynaklı küresel ısınmanın bir sonucu olarak olasılık dağılımlarının uç noktaları da değişmiştir. Özellikle, aşırı hava olaylarının şiddeti ve sıklığı coğrafi bölgelerin çoğunda artmıştır. Olağandışı sıcak, yağışlı veya kuru koşullar gibi bir zamanlar nadir görülen olaylar bazı bölgelerde yaygın hale gelmiştir. Örneğin, şiddetli sağanak yağışlar daha sık ve daha büyük şiddette meydana gelmektedir. Akdeniz havzası, literatürde SREX ve AR6 bölgelerini inceleyen araştırmalar tarafından iklim değişikliği sıcak noktası olarak tanımlanan yerlerden biridir. Avrupa ve Afrika'da çok sayıda toplulukla sınırı olan bu iç denizde yapılan çalışmalar, Akdeniz havzasının kuraklık koşullarının daha da kötüleştiğini ve daha uzun sürdüğünü göstermektedir. Dahası, bu koşulların gelecekteki iklim simülasyonlarında, yıllık toplam yağış miktarındaki azalma ve aşırı yağış şiddetindeki artışla ölçüldüğü üzere daha da kötüleşeceği tahmin edilmektedir. Havzanın en doğudaki üyesi olan Türkiye de Akdeniz çevresinde gözlemlenen eğilimi takip etmektedir. Türkiye'nin orta ve güney bölgelerindeki yağış miktarı azalmıştır ve azalmaya devam etmesi beklenmektedir, ancak kuzey sınırı farklı bir davranış göstermektedir. Benzer şekilde, kıyı ve iç bölgeler iklim değişikliğine farklı tepkiler vermektedir. Yıllık toplam yağış için gözlemlenen ve beklenenin aksine, şiddetli yağışların büyüklüğü artmış ve ülkenin kara alanlarının çoğunu etkilemiştir. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda, şiddetli olaylardaki değişkenlik iklimin toplumumuz üzerindeki birincil etkisini yansıttığından, ortalamalardan ziyade aşırı uçlara daha fazla dikkat etmeliyiz. Neyse ki, rastgele değişkenlerin uç değerlerinin istatistiksel dağılımının modellenmesi, Uç Değer Teorisi (EVT) sayesinde pratik hale gelmiştir. Bir araştırma konusu zaman serilerinin blok maksimum veya minimumlarını (BM) içerdiğinde, Genelleştirilmiş Uç Değer (GEV) modeli EVT yöntemleri arasında en sık kullanılanıdır. Şimdiye kadar, durağan GEV uygulamaları (örneğin, durağan tekrarlama seviyeleri) kurumsal altyapılar ve tesisler bağlamında azaltma ve adaptasyon önlemleri oluşturmak için temel oluşturmuştur. Burada, ortalama ve değişkenlik gibi aşırı olayların istatistiksel özelliklerinin durağanlık altında zaman içinde istasyonel kalacağı düşünülmektedir. Ancak, insan kaynaklı iklim değişikliği, arazi bozulması ve kentsel yoğunlaşma karşısında ekstrem olayların nicel özellikleri durağan değildir (durağan olmayan). Türkiye'de GEV'in kullanıldığı çalışmalarda iklim parametrelerinin günlük ve birkaç günlük değerleri kullanılırken, kentsel planlamada önemli faktörlerden biri olan ekstremlerin günlük altı (örneğin saatlik) değerlendirmesini kullanan nispeten az sayıda çalışma bulunmaktadır. Ancak, hidrometeorolojik parametrelerin günlük örneklerini dikkate alanlar ise iklim projeksiyonlarını kullanmamayı ve göz ardı etmeyi tercih etmektedir. Ayrıca, ekstrem değer modellemesi için sadece şiddet indeksini kullanmakta, frekans veya süreklilik indekslerini kullanmamaktadırlar. Bu çalışma, çeşitli yağış indekslerinin (yoğunluk, frekans ve süreklilik) saatlik örneklerini kullanmanın, iklim projeksiyonlarını kullanmanın ve saatlik şiddetli yağış olaylarının gelecekteki değerleri üzerindeki durağan olmayan etkiyi belirlemenin faydasını kabul etmektedir. Bu amaçlar için, Alman Meteoroloji Servisi (DWD) CLM Topluluğu tarafından kurulan ve endüstri ve akademideki iklim modelleyicilerine hizmet eden uzun vadeli simülasyonlar gerçekleştirebilen Küçük Ölçekli Modelleme Konsorsiyumu (COSMO-CLM) kullanılmıştır. MPI-ESM-LR'yi başlangıç-sınır koşulu olarak kullanan bu çalışma, 1985-2005 (referans), 2061-2080 (ilk projeksiyon), 2081-2100 (ikinci projeksiyon) dönemleri için önce doğal çözünürlükten 0,44°'ye ve ardından 0,11°'ye kadar iki ardışık ölçek küçültme prosedürü gerçekleştirmektedir. Doğu Akdeniz, ana (dış) etki alanı olarak ilk ölçek küçültme ile temsil edilirken, Türkiye'nin etrafındaki alan, aynı şekilde kötüleşen kuraklık, azalan yağış ve daha yoğun sıcaklıktan muzdarip olduğu için ikincil ölçek küçültme faaliyetine (iç etki alanı) tabi tutulmaktadır. COSMO-CLM modelinin kış mevsimi için istatistiksel spektrumun üst uçlarında daha büyük toplam yağış değerlerini simüle etme eğilimi, fiziksel kurulumlara dayalı olarak oluşturulan tarihsel simülasyonlar analiz edilerek bulunmuştur. Quantile Delta Mapping (QDM), COSMO-CLM simülasyonlarının toplam yağış değişkeninde gözlemlenen bu kısmi farklılıkları değiştirmek için temel yanlılık düzeltme yöntemi olarak seçilmiştir. Bu, ERA5-Land'in referans veri olarak kullanılması ve referans döneme ilişkin yanlılık katsayılarının hesaplanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Yağış verilerinde mevcut olan sistematik hatalar, kantil tabanlı bir yanlılık düzeltme yaklaşımı olan QDM ile başarılı bir şekilde azaltılmıştır. Bunu takiben, üç ana başlıkta toplanan saatlik toplam yağış verileri için aşırı yağış indeksleri hesaplanmış ve incelenmiştir: Yoğunluk İndeksi (InI), Frekans İndeksleri (FrI) ve Süreklilik İndeksleri (PeI). FrI ve PeI ayrıca yüzdelik ve mutlak olmak üzere iki alt kategoriye ayrılmıştır. Önerilen aşırı yağış indeksleri daha sonra iki adet GEV analizine tabi tutulmuştur. İlk olarak, her üç 20 yıllık dönem için durağan Genelleştirilmiş Uç Değer (S-GEV) modelleri oluşturulmuştur. Burada, her bir göstergenin referans ve projeksiyon zaman dilimlerindeki tekrarlama seviyeleri, gelecekteki iklim değişikliğiyle ilişkili potansiyel riskleri belirlemek için farklı tekrarlama süreleri (20 ve 50 yıl) kullanılarak incelenir. İkinci olarak, GEV analizi, birleştirilmiş projeksiyon dönemlerinin (40 yıl, 2061-2100) analizine dayalı olarak konum parametresine doğrusal bir eğilim yerleştirerek (NS-GEV) durağan olmamaya zorlanmış ve durağan olmayan etki araştırılmıştır. Orijinal indeks sonuçlarına göre, Türkiye'nin kuzey, batı ve doğu kesimleri, projeksiyon dönemlerinde InI'de %40-%50'ye varan bir artışa tanık olmaktadır. Bununla birlikte, Akdeniz kıyı şeridinin büyük bir kısmı ve Ege kıyılarının (İzmir) küçük bir kısmı, tek tük istisnalar dışında, her iki projeksiyon döneminde de InI'de %20'den fazla olmayan bir düşüşe maruz kalmaktadır. Her iki frekans bazlı ölçüt de projeksiyon dönemlerindeki yüzde değişimleri açısından zaman içinde genel bir güney-kuzey zıtlığı göstermektedir. Bununla birlikte, aşırı yağış sıklığındaki (FrI-yüzde) belirtilen enlemsel değişim oranı, kuzeydeki (güneydeki) pozitif (negatif) yüzde anomalileri %80'e yaklaştıkça ve bazı yerlerde aştıkça, yüzyılın sonunda yağışlı saatlerin sıklığına (FrI-mutlak) kıyasla daha derin ve daha gergin hale gelmektedir. Sürekliliğe dayalı ölçütlerdeki değişim yüzdesi de aynı şekilde, güneyden kuzeye zıtlık (negatiften pozitife), frekansa dayalı ölçütlerin gelecekteki iklim projeksiyonlarında olduğu gibi, yüzdelik dilime dayalı indekslerde çok daha yakın olacak şekilde simüle edilmiştir. S-GEV analizine göre, yoğunluk indeksi yüzyılın sonuna kadar 20 yıllık tekrarlama seviyesi (RL) değerlerinin neredeyse ülke çapında yükseleceğini göstermektedir. Bunların en yükseği, Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz'in kıyı bölgelerine ek olarak Doğu Güneydoğu Anadolu'da simüle edilmektedir. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul, son projeksiyon döneminde 20 yıllık RL'de gözle görülür bir artış yaşayan Marmara bölgesinde yer almaktadır. Her iki frekans indeksi de, 20 yıllık RL'de ülke çapında bir artış gösteren yoğunluk indeksi sonuçlarının aksine, özellikle 2081-2100 yılları için geleceğe yönelik projeksiyonlarda enlemsel bir değişim göstermektedir. Güney ve batı kesimler boyunca 20 yıllık RL 1985-2005 yıllarına kıyasla önemli ölçüde azalırken, kuzey bölgelerdeki RL değerleri artmaktadır. Projeksiyon dönemleri boyunca süreklilik indekslerinin 20 yıllık RL'sindeki yüzde değişimler, enlemsel gradyanın frekans bazlı ölçümlerde olduğu kadar sistematik olmadığını göstermektedir. Özellikle güney ve kuzeyi ayıran bölge üzerinde gürültü belirgin şekilde daha yüksektir ve dağılım belirgin şekilde daha düzensizdir. 2061-2080 ile karşılaştırıldığında, RL kaymasının hızlanması 2081-2100'de daha belirgindir, sanki negatif yüzde değişimi zaman içinde kuzeye doğru hareket ediyormuş gibi. Hızlı bir sorgulama, 20 yıllık ve 50 yıllık RL'ler arasındaki örüntü benzerliğini ortaya koymaktadır (güneyden kuzeye eğim ve yüksek konumlar boyunca daha büyük değerler gibi). Tüm indeksler için tekrarlama dönemleri arasındaki tek fark, büyüklüklerinde görülebilir. 50 yıllık RL değerleri, beklenebileceği gibi, 20 yıllık RL miktarlarından daha büyüktür. Buna göre, negatif ve pozitif eğilimli InI, FrI ve PeI'nin yüzde değişimi her iki yönde de artmakta ve rengi daha koyu bir tona dönüşmektedir. İkinci dönemde (2081-2100) tekrarlama süresi uzadıkça, bu değişim daha da artmakta, özellikle güney ve kuzey kıyıları boyunca, Marmara bölgesinde ve Anadolu'nun iç bölgelerinde bazı grid alanları ve indeksler %80-%100 bantlarını geçmektedir. Takip eden GEV analizinde (durağan olmayan etki analizi), FrI-yüzdelik indeksi 20 yıllık RL perspektifinden daha güçlü olumsuz durağan olmayan etkiler göstermekte, ülkenin %10'dan fazla (kahverengi tonlar) ve bazı bölgelerde (Türkiye'nin güneyi) %20'ye yaklaşan yüzde azalmalar içeren önemli bölümlerini içermektedir. En şiddetli durağan olmayan etkiyi gösteren bölgeler arasında Türkiye'nin batısı, batı-orta Toros Dağları, doğu güneydoğu Anadolu ve Marmara bölgesi yer almaktadır. Öte yandan, Karadeniz kıyısı boyunca çok az bir pozitif durağan olmayan etki (en fazla %5) görülmektedir. Benzer şekilde, FrI-mutlak indeksi için de Türkiye'nin büyük bir bölümünde negatif durağan olmayan bir etki hissedilmekte, tek tük pozitif değerler de dağılmaktadır. Pozitif değerler, negatif durağan olmayan etki yaşayan bölgeler arasına serpiştirilmişken (yaklaşık %15-%20), negatif etkiler Akdeniz kıyısı, Doğu Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin büyük bir kısmında yaygındır (yaklaşık %10-%20). Sürekliliğe dayalı indekslerle ilgili olarak, hem PeI-yüzdelik hem de PeI-mutlak değerlerinde paralel etki modelleri görülebilir. Buna göre, Akdeniz-Ege kıyıları ve Güneydoğu Anadolu %10'un üzerinde negatif durağan olmayan etki değerlerine yaklaşmaktadır. Öte yandan, ülkenin iç ve kuzey bölgeleri, özellikle de Doğu Ege bölgesi, durağan olmayan RL'nin durağan olana göre baskın olduğu pozitif durağan olmayan etkiler göstermektedir. Son olarak, InI indeksi en düzgün durağan olmayan etkiye sahip olduğu için öne çıkmaktadır. Sistematik bir davranışı yoktur, belirtilen etkinin en küçük büyüklüklerine sahiptir (her iki yönde de %5'ten fazla değildir) ve ülkenin çoğunluğunda herhangi bir durağan olmayan etkisi yoktur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, durağan olmayan etki 50 yıllık bir getiri dönemi bakış açısıyla değerlendirildiğinde, tüm indeksler 20 yıllık bir getiri dönemi ile aynı davranışı göstermektedir. Durağan olmayan etkilerin büyüklüğü, aralarındaki simüle edilmiş tek farktır. Özellikle, durağan olmayan etki, tekrarlama süresi uzadıkça daha güçlü ve daha belirgin hale gelmekte ve bazı gridlerde %20'yi aşmaktadır. Bu keşiflerin sel olaylarının sıklığı üzerinde etkileri vardır. Ülkenin büyük bir bölümünde daha şiddetli ani sel olayları yaşanabilir. Aşırı yağış olayları, özellikle birkaç metropol yığılmasına ev sahipliği yapan kuzey bölgelerinde daha sık meydana gelebilir ve daha uzun sürebilir. Bu durum zaten hassas olan altyapı üzerinde baskı yaratabilir. Ayrıca, bu olayların istatistiksel spektrumun uç noktalarında daha az tahmin edilebilir hale gelme ihtimali vardır (yani, ne kadar yoğun olacakları veya aşırı yağış bölümünün ne kadar süreceği). Bu da sistemin destekleyici altyapısı üzerinde daha fazla baskı yaratacak ve karar alma süreçlerini etkileyecektir. Genel olarak, çalışmanın sonuçları, iklim modeli ayarlarının seçimi, yanlılık düzeltme stratejileri ve küresel ısınma senaryosu da dahil olmak üzere çeşitli limitasyonlar içermektedir. Gelecekteki araştırmalar bu limitasyonları ele almalı ve potansiyel fırsatları değerlendirmelidir.
Özet (Çeviri)
Extreme weather events have increased in severity and frequency throughout the majority of geographical regions. Once rare events like unusually hot, wet, or dry conditions have become common in some regions. For instance, heavy downpour events are occurring more frequently and with greater severity. The Mediterranean basin is one of the locations identified in the literature as a climate change hotspot by research that looked at the SREX and AR6 regions. The study of this inland sea, which borders numerous communities in Europe and Africa, shows that the Mediterranean basin's drought conditions have gotten worse and more protracted. Furthermore, these conditions are predicted to get worse in future climate simulations, as measured by a decrease in annual total precipitation and a rise in extreme event intensity. Türkiye, the basin's easternmost member, also follows the trend observed around the Mediterranean Sea. The amount of precipitation in Türkiye's central and southern regions has decreased and is expected to continue to do so, although the northern boundary shows a different pattern. Similarly, the coastal and interior regions respond to climate change differently. Contrary to what has been observed and expected for the annual total precipitation, the magnitude of the severe precipitation has grown, affecting the majority of the nation's land areas. Considering that, we should pay more attention to extremes than averages since the variability in severe occurrences mirrors the primary impact of climate on our society. When a research subject involves block maxima or minima (BM) of time series, the Generalized Extreme Value (GEV) model is the most frequently used among EVT methods. So far, stationary GEV practices (for instance, stationary return levels) have laid the foundation for creating mitigation and adaptation measures in the context of organizational infrastructures and facilities. In that, the statistical features of extreme occurrences, such as mean and variability, are thought to remain consistent across time under stationarity. However, the quantitative characteristics of extremes are not static (non-stationary) in the face of human-induced climate change, land degradation, and urban densification. Studies in Türkiye employing GEV primarily uses daily and multi-day values of the climatic parameters, with relatively few studies using sub-daily (e.g., hourly) evaluation of extremes, one of the major factors in urban planning. Yet, those who take into account sub-daily samples of hydrometeorological parameters prefer not to use and disregard climate projections. In addition, they only utilize the intensity index and do not employ the frequency or persistence indexes for extreme value modeling. This study recognizes the usefulness of using sub-daily (hourly) samples of several precipitation indices (intensity, frequency, and persistence), using climate projections, and identifying the non-stationary impact on the future values of hourly intense precipitation episodes. For these purposes, the Consortium for Small-scale Modeling (COSMO-CLM), established by the CLM-Community of the German Meteorological Service (DWD), which is capable of carrying out long-run simulations that serve climate modelers in the industry and academia, is utilized. Using the MPI-ESM-LR as the initial-boundary condition, this study undertakes two subsequent downscaling procedures, first from the native resolution down to 0.44° and then to 0.11° for the periods 1985-2005 (reference), 2061-2080 (first projection), 2081-2100 (second projection). The eastern Mediterranean is represented by the first downscaling as its main (outer) domain, while the area around Türkiye is subjected to secondary downscaling activity (inner domain), as that nation likewise suffers from worsening drought, decreased precipitation, and more intense heat. Quantile Delta Mapping (QDM) is chosen as the principal bias-correction method to modify observed partialities in the total precipitation variable of COSMO-CLM simulations. This is done by using ERA5-Land as the benchmark data and computing the bias coefficients in relation to the reference period. Following that, extreme precipitation indexes are calculated and investigated for hourly total precipitation data centered on three main titles: Intensity Index (InI), Frequency Indexes (FrI), and Persistence Indexes (PeI). FrI and PeI are further categorized into two sub-categories, percentile and absolute. The suggested extreme precipitation indexes are then submitted to twi-formed GEV analysis. First, stationary Generalized Extreme Value (S-GEV) models are constructed for all three 20-year periods. Here, the return levels of each indicator during the reference and projection timeframes are examined using different return periods (20 and 50 years) to determine the potential risks associated with future climate change. Second, the GEV analysis is forced to incorporate non-stationarity by embedding a linear trend in its location parameter (NS-GEV) based on an analysis of the combined projection periods (40 years, 2061-2100), and the non-stationary impact is investigated. According to the original index results, the northern, western, and eastern parts of Türkiye witness an increase in the InI of up to 40%–50% in the projection periods. Large portions of the Mediterranean coastline and a small portion of the Aegean coast (Izmir), however, are only subject to a decrease in InI of no more than 20% during both projection periods, with sporadic exceptions. Both frequency-based metrics show a general south-to-north contrast over time in terms of percent changes in projection periods. However, the indicated latitudinal rate of change in the frequency of extreme precipitation (FrI-percentile) becomes even more profound and tauter at the end of the century compared to the frequency of wet hours (FrI-absolute), as the positive (negative) percent anomalies in the north (south) approach - and in some places exceed - %80. The percent change in persistence-based metrics is likewise built up so that the south-to-north contrast (negative to positive) is much more closely packed in percentile-based indexes, much like the future climate projections of frequency-based metrics. According to S-GEV analysis, the intensity index shows that through the end of the century, 20-year return level (RL) values will climb practically nationwide. The highest of these is simulated in eastern Southeast Anatolia in addition to the coastal areas of the Mediterranean, Aegean, Marmara, and Black Seas. Istanbul, one of the most populous cities in the world, is located in the Marmara region, which experiences a noticeable increase in the 20-year RL during the latter projection period. Both frequency