Savonius tipi rüzgar türbinlerinde yanal rüzgar yönlendiricilerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of side deflectors on savonius type wind turbines
- Tez No: 830948
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA ERKAN AKANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, Savonius tipi rüzgâr türbinlerinde yan yönelticilerin türbin performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Kullanılan Savonius türbini yarı silindir şeklindeki kanatlara sahip olup (d=160mm, L=290mm) ve türbinin hemen dışında 200mm çapındaki bir çember üzerinde, 60 derece yay şeklinde (s=104mm) bir dairesel yönlendirici yerleştirilmiştir. Saat yönünde ve saat yönünün tersinde, yönlendiricinin bir kenarı 0 ile başlayarak farklı açılarda [0, 10, 15, 20, 30, 45, 60, 75, 90, 105 ve 120] konumlandırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, 0 rüzgâr yönüne en yakın nokta olarak kabul edildiği durumda, yaklaşık 0.646 λ (uç hız oranı) ve saat yönünün tersine doğru en iyi yönlendirici açısının 10 olduğunu göstermektedir. Bu konumda elde edilen 0.16 değerindeki güç katsayısı, yönlendiricisiz sonuçlarla karşılaştırıldığında %55 oranında bir artış sağlamaktadır. Dairesel yan yönelticinin kullanımı, güç çıkışını ve genel verimliliği artırmak için umut vaat eden bir yaklaşım sunmakta olup bu çalışma yönlendiriciler ile donatılmış Savonius türbinlerinin aerodinamik davranışının anlaşılmasına katkı sağlamakta ve bu alandaki gelecekteki araştırma ve geliştirme çalışmaları için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of side deflectors on Savonius wind turbines performance were examined. The Savonius turbine used has semi-cylindrical blades (d=160mm, L=290mm) and a circular deflector in the shape of a 60 degree arc (s=104mm) is placed on a 200mm diameter circle just outside the turbine. Clockwise and counterclockwise, one side of the rotor, rotates at different angles [0, 10, 15, 20, 30, 45, 60, 75, 90, 105 ve 120] starting from 0 is positioned. where 0 is considered as the closest point to the wind direction. The results obtained show that the best steering angle towards the counterclockwise direction is approximately 0.646 λ (tip speed ratio) and 10. The power coefficient of 0.169 obtained in this position provides an increase of 55% compared to the results without a deflector. The use of the circular side deflector offers a promising approach to increase power output and overall efficiency, and this study contributes to the understanding of the aerodynamic behavior of Savonius turbines equipped with deflectors and provides valuable information for future research and development in this field.