Beta talasemi major tanılı hastaların klinik, laboratuvar ve demografik özelliklerinin değerlendrilimesi
Evaluation of clinical, laboratory and demographic characteristics of patients with beta thalassemia major
- Tez No: 830947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Talasemi majör, transfüzyon bağımlı kalıtsal hemolitik bir anemi olup dünya genelinde oldukça yaygındır. Bu çalışmada beta talasemi major tanılı hastaların klinik, laboratuvar ve demografik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Kliniğinde beta talasemi majör tanısıyla takip edilmekte olan 76 hasta dahil edildi. Hastalara ait veriler geriye dönük olarak incelendi. Elde edilen tüm veriler, ayrıca Türk hastalar ve mülteci olanlar şeklinde 2 gruba ayrılarak klinik, laboratuvar ve demografik özellikleri yönünden karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların çalışma anındaki median yaşları 105 ay (min-maks 12-204 ay), tanı anındaki median yaşları 6 ay (min-maks 1-84 ay) idi. İlk transfüzyon median yaşları ise 6 ay (min-maks 0.5-96 ay) idi. Takip edilen beta talasemili çocuklardan 41'i (%53.9) mülteci, 35'i (%46.1) Türk vatandaşı olup, 32'si (%42.1) kız, 44'ü (%57.9) erkekti. Anne-baba akraba sıklığı % 69.7 idi. Hastaların 28'inde (%36,9) boy kısalığı saptandı, 3 hasta (%3,9) fazla kilolu idi. Hastaların çoğunluğu VKİ ne göre zayıf olup, 54 hastada (%71.1) VKI9 gr/dl değerinin 25 hastada (%32.9) sağlandığı görüldü. Bu hastaların 16'sı (%64) Türk, 9'u (%36) mülteciydi. Ortalama transfüzyon öncesi hemoglobin değerleri mülteci hastalarda daha düşük olup, aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p:0.03). Tüm hastaların ferritin ortalaması 2289.96±1407.60 ng/dl idi. 9 (%11.8) hastada ferritin
Özet (Çeviri)
Introduction: Thalassemia major is a transfusion-dependent hereditary hemolytic anemia and is very common worldwide. The aim of this study was to evaluate the clinical, laboratory and demographic characteristics of patients with beta thalassemia major. Materials and Methods: The study included 76 patients with beta thalassemia major who were being followed up in the Pediatric Hematology and Oncology Clinic of Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. Data of the patients were analyzed retrospectively. All the data obtained were also divided into 2 groups as Turkish patients and refugee patients and compared in terms of clinical, laboratory and demographic characteristics. Results: The median age of the patients at the time of study was 105 months (min-max 12-204 months) and at the time of diagnosis was 6 months (min-max 1-84 months). There were 32 girls (42.1%) and 44 boys (57.9%). Of the 76 children with beta thalassemia major, 41 (53.9%) were refugees and 35 (46.1%) were Turkish citizens. The frequency of parental consanguinity was 69.7%. Short stature was present in 28 patients (36.9%) and 3 patients (3.9%) were overweight. The majority of the patients were underweight and 51 patients (71.1%) had a BMI 9 gr/dl was achieved in 25 patients (32.9%). Of these patients, 16 (64%) were Turkish and 9 (36%) were refugees. Mean pre-transfusion hemoglobin values were lower in refugee patients and the difference was statistically significant (p:0.03). The mean ferritin of all patients was 2289.96±1407.60 ng/dl. Ferritin