Behçet hastalığında intertlökin-16(Il-16) ve aıre gen mutasyonunun promotör metilasyon durumunun araştırılması
Investigation of promoter methylation status of intertleukin-16 (Il-16) and aire gene mutation in behçet's disease
  1. Tez No: 830994
  2. Yazar: MELİH AKPUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET YALÇIN KEHRİBAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Behçet Hastalığı ülkemizde sık görülen, özellikle genç erişkinlerde ciddi morbidite ile seyreden ve etiyopatogenezi hakkında henüz net bir fikir birliği sağlanamayan bir hastalıktır. Bu çalışmada Behçet Hastalığında interlökin-16 (IL-16) ve otoimmun regülatör genlerindeki (AIRE) epigenetik değişikliklerin belirlenmesi ve bu epigenetik değişimlerin hastalık mekanizmasıyla ilişkisininin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Romatoloji Bilim Dalı Polikliniklerine başvuran 18 yaş üstü hastalar dahil edildi. Çalışma 2014 Uluslararası Behçet Hastalığı Kriterleri referans alınarak BH teşhisi konan 40 hasta ile 40 sağlıklı gönüllünün periferik kan örnekleri alınarak yapıldı. Gönüllülerden alınan kan örneklerinden DNA izolasyon kiti kullanılarak elde edilen genomik DNA'ların DNA konsantrasyonları ve saflıkları nanodrop ile ölçüldü. Sonrasında, DNA örnekleri, bisülfit modifikasyon kiti kullanılarak modifiye edildi. Daha sonra metilasyona spesifik PCR yöntemiyle, metilasyona özgül dizayn edilen primerler kullanılarak IL-16 ve AIRE genlerinin promotör metilasyon profilleri belirlendi. Çalışmanın sonuçları istatistiksel analiz programı ile değerlendirildi. Sonuçlar: Çalışmaya alınan Behçet Hastaları ve sağlıklı kontrol grubunun her ikisinde de IL-16'nın promotör bölgesi metile olarak saptandı ve IL-16 geninin ekspresyonunun güçlü olmadığı gösterildi. Diğer taraftan AIRE geninin promotör bölgesi sağlıklı tüm bireylerde metile iken, Behçet Hastalarının tümünde unmetile olarak saptandı. Tartışma: Çalışmamız hem AIRE geninin hem de IL-16'nın Behçet Hastalığındaki rolünü değerlendiren ilk araştırmadır. Çalışmamamızın sonuçlarına bakıldığında self toleransın gelişiminde ve sürdürülmesinde önemli rolü olduğu gösterilen AIRE geninin promotör bölgesinin unmetile olması, Behçet Hastalığında otoimmun regülatör geninin aktif hale geldiğini ve otoreaktif T hücreleri elimine eden otoimmün regülatuar protein üretimi yaptığını göstermektedir. Bu sonucun Behçet hastalığının otoimmun doğasına işaret ettiğini düşünmekteyiz. Çalışmamızın diğer bir sonucunda ise birçok romatizmal hastalığın patogenezinde rol alan IL-16'nın Behçet Hastalığı patogenezinde önemli bir rolünün olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Behçet's disease is a common disease in our country, especially in young adults, with serious morbidity, and we have not yet been able to reach a clear consensus on its etiopathogenesis. This study, it was aimed to determine the epigenetic changes in Interleukin-16 (IL-16) and Autoimmune Regulator Genes (AIRE) in Behçet's Disease and to investigate the relationship of these epigenetic changes with the disease mechanism. Methods: Patients over the age of 18 who applied to Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, and Department of Rheumatology Outpatient Clinics were included in our study. The study was conducted by taking peripheral blood samples from 40 patients diagnosed with Behcet's disease according to the 2014 International Behcet's Disease Criteria and 40 healthy volunteers. DNA concentrations and purity of genomic DNAs obtained from blood samples taken from volunteers using DNA isolation kit were measured with nanodrop. Afterwards, the DNA samples were modified using the bisulfite modification kit. Then, promoter methylation profiles of IL-16 and AIRE genes were determined by methylation-specific PCR method using primers designed specifically for methylation. The results of the study were evaluated with the statistical analysis program. Results: The promoter region of IL-16 was found to be methylated in both Behçet's Diseases and healthy controls included in the study, and it was shown that the expression of the IL-16 was not strong. On the other hand, while the promoter region of the AIRE genes was methylated in all healthy individuals, it was found to be unmethylated in all Behçet's patients. Discussion: Our study is the first to evaluate the role of both AIRE genes and IL-16 in Behçet's disease. Considering the results of our study, the unmethylation of the promoter region of the AIRE genes, which has been shown to have an important role in the development and maintenance of self-tolerance, shows that the AIRE genes gene is activated in Behçet's Disease and produces an autoimmune regulatory protein that eliminates autoreactive T cells. We think that this result indicates the autoimmune nature of Behçet's disease. Another result of our study shows that IL-16, which has a xiii role in the pathogenesis of many rheumatic diseases, does not have an important role in the pathogenesis of Behçet's disease.