Yeni medyada haber sitelerinin görsel iletişim ve tasarımı açısından incelenmesi : Türk haber siteleri örneği
Reviewing news websites in the new media in terms of visual communication and design: Turkish news websites
  1. Tez No: 831017
  2. Yazar: HAKAM NAJM ABED ABED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ AKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İletişim teknolojilerindeki gelişmeler ve internet kullanımının yaygınlaşması sonucunda internet üzerinden yayın yapan haber sitelerine ilgi artmaktadır. Ülkede ve dünyada meydana gelen olayların duyurulması sürecinde, internette yayın yapma hızının artması sonucunda okuyucuların çevrimiçi haber sitelerini ziyaretleri artış eğilimindedir. Bu nedenle elektronik haber gazetelerinin okuyucu kitlesinin gereksinimlerine dikkat etmesi ve içeriğin ana biçimine, tasarımına ve içeriğin alıcıya sunulma şekline dikkat ederek onlara yeterli rahatlığı sağlaması önemli hale gelmiştir. Bu araştırmada, Türk haber sitelerinin görsel iletişim ve tasarımı açısından analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bunun için Türkiye'de en çok ziyaret edilen haber siteleri trafik oranları similar.web aracılığıyla tespit edilmiştir. İnceleme sonucunda hürriyet.com ve sozcu.com haber sitelerinin en çok ziyaret edilen siteler olduğu görülmüştür. Her iki sitenin aynı tarihteki sayfalarından alınan ekran görüntüleri tasarım ilkelerine göre analiz edilmiştir. Uygulama sonucunda her iki sitenin tasarım ilkeleri açısından uyumlu olan ve uyumsuz olan kısımları belirlenmiştir. Sözcü.com haber sitesinin Hürriyet.com'a göre tasarım ilkeleri açısından daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of developments in communication technologies and the widespread use of the Internet, interest in online news sites is growing. For this reason, as a result of events taking place in the country and the world, and the speed of online broadcasting, readers' visits to news sites tend to increase. For this reason, it has become necessary for e-news newspapers to take care of the needs of readers and provide them with sufficient comfort by paying attention to the main format of the content, its design and the way the content is displayed to the buyer. This research aims to analyze Turkish news sites in terms of visual communication and design. For this purpose, traffic rates for the most visited news sites in Turkey have been determined using a similar website. As a result of the analysis, it was noted that news sites hurriyet.com and sozcu.com were the most visited sites. It was analyzed in accordance with design principles using screenshots taken from the pages of both sites on the same date. As a result of the application, the compatible and non-compliant parts of both sites were determined in terms of design principles. It has been seen that Sozcu.com news site is more successful than Hurriyet.com in terms of design principles.