İnternet haber sitelerinin tasarımında sanat yönetimi
Art managemenet in the design of internet news sites
- Tez No: 580297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Çağımızın en önemli medya mecraları arasına giren internet haber siteleri, sadece iletişim çalışmalarında değil sanat çalışmalarında da ele alınan önemli bir araçtır. Diğer medya araçlarının da bazı yapısal özelliklerini üzerinde barındıran internet haberciliği, masaüstü yayıncılığın da en gözde tasarım alanlarından birisi haline gelmiştir. Yayıncılık sürecinin geleneksel medya araçlarına göre oldukça kolay ve düşük maliyetli olması sebebiyle çok sayıda haber sitesi yayın hayatına girmiştir. Bu haber sitelerinin bazıları kurumsal bir yapıya sahipken çok sayıda haber sitesi de bireysel yürütülen çalışmalarla yayın hayatlarına devam etmektedir. Özellikle yazılı basının tirajlarının düşmesi ve bu düşüşte internet haberciliğinin büyük payının olması, reklam alanında da internet haberciliğinin önemli bir mecra olmasını sağlamıştır. Her geçen gün giderek artan sayıda insanın haber alma ihtiyacını karşıladığı internet haberciliğinin estetik yönü, bu çalışmanın özünü oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında internet haberciliğinin sanatsal yapısı, sanat yönetiminin varlığı üzerinden irdelenmiştir. Sanat yönetiminin internet haberciliğinde varlığı incelenmeden önce internet haberciliğinin işleyişi hususunda literatür araştırması yapılmıştır. Medya araçları, bunların işlevleri, internet haberciliğini oluşturan paradigmalar, internet haberciliğinin teknolojik ve sanatsal boyutu literatür bölümünde yer almıştır. Çalışmanın uygulama aşamasında ise bazı kurumsal haber siteleri seçilerek bunların tasarım yapıları incelenmiş ve denekler yardımıyla göz izleme teknolojisi kullanılarak haber sitelerinin tasarımlarının deneyimlenmesi sağlanmıştır. İnceleme kapsamına ele alınan haber sitelerinin yöneticileri ile görüşmeler de yapılarak tasarım departmanlarının yapıları hakkında bilgiler elde edilmiştir. Uygulama bölümünde elde edilen veriler ile örnek bir haber sitesi tasarımı yapılmış, bu tasarımın etkinliğinin tespiti için uzman görüşlerine yer verilmiştir. Aynı zamanda kurumsal bir haber sitesinin tasarım departmanı yapılanması modeli de oluşturularak bu yapılanma içinde sanat yönetmeninin konumu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Internet news sites, which rank among the most important media channels of our age, are significant fields for not only communication studies, but also art studies. Internet online journalism, which contains some structural features of other media tools in itself, becomes one of the most popular design fields for desktop publishing. Many news sites began their broadcasting life because of the fact that publishing process is easier and more cost efficient than traditional media tools. While some of these news sites have a corporate structure, many news sites continue their broadcast life with the individual studies carried out. In particular, the reduction of printed media circulation and having a large share of internet online journalism in this reduction provided that internet online journalism became an important channel in the field of advertisement. The aesthetic aspect of internet online journalism, which meets the intelligence needs of the growing many people day by day, forms the essence of this study. Within the scope of the study, artistic structure of internet online journalism has been examined on the basis of the existence of art management. Before the existence of art management for internet online journalism has been examined, literature research has been made about the process of internet online journalism. Media tools, their processes, paradigms composing of internet online journalism, technological and artistic dimension of internet online journalism take part in the literature field. Within the application phase of the study, some corporate news sites have been selected, the design structures of these sites have been examined, and also it has been provided that the designs of news sites have been experienced by using eye tracking technology with the help of experimental objects. Within the scope of examination, the interviews have been made with the administrators of the news sites taken and the information about the structure of the design departments has been obtained. The design of a sample news site has been made with the data within the application section, the expert opinions have been presented for the determination of the design efficiency. In addition, the position of art director has been emphasized within this organization by creating the organization model of the design department of a corporate news site.