Sezaryen sırasında uterusun Vicryl veya V-LOC ile sütüre edilmesinin karşılaştırılması
Comparison of suturing the uterus with Vicryl or V-LOC in caesarean section
- Tez No: 831022
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEM İYİBOZKURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma sezaryen sırasında V-LOC (Ethicon Inc.) ile suture edilmiş uterus ile geleneksel yöntem olan vicryl (Ethıcon Inc.) ile suture edilmiş uterus arasındaki operasyon sonrası istmosel oluşumunun ve myometriyal kalınlığın karşılaştırılması amaçlanmıştır.Daha önce sezaryen ameliyatı olan hastalarda uterin skarın olduğu bölgede ön duvarda dolum defekti veya niş izlenebilir. Bu alan istmosel olarak adlandırılır. İstmosel kadınlarda ara kanamalara şikayetlerine, pelvik ağrıya, sekonder infertiliteye sebebiyet verebilmektedir.Bu nedenle, yaptığımız araştırmada anormal kanama şikayetlerini azaltmak ve komplikasyonları önlemek adına V-LOC sutur kullandık.V-LOC 180 sutur poliglikonat içerikli olup doku destek süresi 3 hafta, emilim süresi 180 gündür.Tırtıklı yapısı sayesinde dokuyu sayısız noktalardan tutularak gerginliği hat boyunca eşit düzeyde yayar. Bu sebeple vicryl ile suture edilmiş uterusta ön duvarda meydana gelebilecek dolum defekti V-LOC sutur yardımıyla minimalize edilmiştir ve myometriyal kalınlık büyük ölçüde korunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the post-operative isthmocele formation and myometrial thickness between the uterus sutured with V-LOC (Ethicon Inc.) during cesarean section and the uterus sutured with the traditional method vicryl (Ethicon Inc.). In patients who have had a previous cesarean section, there is a uterine scar. A filling defect or niche can be observed on the anterior wall in the region. This area is called the isthmocele. Isthmocele can cause breakthrough bleeding complaints, pelvic pain and secondary infertility in women. Therefore, in our research, we used V-LOC suture to reduce abnormal bleeding complaints and prevent complications. V-LOC 180 suture contains polyglyconate and the tissue support period is 3 weeks and the absorption period is 180. Thanks to its serrated structure, it grips the tissue from numerous points and distributes the tension evenly along the line. For this reason, the filling defect that may occur in the anterior wall of the uterus sutured with Vicryl was minimized with the help of V-LOC suture, and the myometrial thickness was largely preserved.