Kur'an'ın sunduğu eğitsel metotların öğrenme-öğretme strateji ve kuramlarıyla ilişkilendirilmesi
Associating the educational methods specified in the Qur'an with learning-teaching strategies and theories
- Tez No: 831023
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHMUS DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışma günümüz öğrenme-öğretme strateji ve kuramlarının, Kur'anî eğitim sistemiyle ilişkilendirilmesi çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Öncelikle Kur'an ve eğitim ilişkisi ele alınmış; bu eğitimin konusu, amacı, özellikleri ve metotlarına değinilmiştir. Ardından ailenin bu süreçteki rolü değerlendirilmiştir. Kur'an'ın hayata aktarılmasındaki konumu gereği, Hz. Muhammed'in eğitim anlayışından ve onu bu süreçte başarılı kılan sebeplerden bahsedilmiştir. Son olarak da eğitim-öğretim faaliyetleri kapsamında önemli bir yer ihtiva eden eğitimci profili ortaya konulmuştur. Bu genel bilgilendirmenin akabinde, öğretim ilke ve yöntemleri başlığı altında; öğrenmeyi etkileyen etkenler ve öğretim ilkeleri hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Bu ilke ve yöntemleri kullanan öğrenme-öğretme strateji ve kuramlarına da yine ayrı bir başlık altında yer verilerek genel bir bilgilendirmede bulunulmuştur. Çalışmanın ana eksenini oluşturan kısımda ise Kur'an'ın sunduğu eğitim sistemi kapsamında kullanılan metotların açıklamalarına ve örneklerine değinilerek bu metotların bahsi geçen strateji ve kuramlarla ilişkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu anlamda Kur'anî eğitim sistemiyle Batı eğitim sistemleri karşılaştırmaya tabi tutularak genel bir durum analizinde bulunulmuştur. Sonuç kısmında ise çalışmaya yönelik değerlendirmeler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out within the framework of associating today's learning-teaching strategies and theories with the Qur'anic education system. First of all, the relationship between the Qur'an and education has been discussed, and the subject, purpose, characteristics and methods of this education are mentioned. Then, the role of the family in this process is evaluated. Due to the position of the Prophet in the transmission of the Qur'an to life, Hz. Muhammad's understanding of education and the reasons that made him successful in this process are mentioned. Finally, the profile of the educator, which has an important place in the scope of educational activities, has been revealed. Following this general information, information is given about the factors affecting learning and teaching principles under the title of teaching principles and methods. Learning-teaching strategies and theories that use these principles and methods are also included under a separate title, and general information is provided. In the part that forms the main axis of the study, explanations and examples of the methods used within the scope of the education system offered by the Quran are mentioned, and the relationships of these methods with the above-mentioned strategies and theories are tried to be revealed. In this context, a general situation analysis has been made by comparing the Qur'anic education system with the Western education systems. In the conclusion part, evaluations regarding the study are included.