Prematüre yenidoğanlardan topuk kanı alırken uygulanan farklı konsantrasyondaki oral glikoz solüsyonları ile destekleyici pozisyon yöntemlerinin ağrı ve fizyolojik değişkenlere etkisi:randomize kontrollü bir çalışma
The effect of different concentration of oral glucose solutions and supportive positioning methods on pain and physiologic variables during heel stick sampling in premature neonates: a randomized controlled study
  1. Tez No: 831058
  2. Yazar: GÜZİDE ÜĞÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RANA YİĞİT, PROF. DR. YALÇIN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Araştırmada, prematüre yenidoğanlardan topuk kanı alırken uygulanan farklı konsantrasyondaki oral glikoz solüsyonları ile destekleyici pozisyon yöntemlerinin ağrı puanlarına, fizyolojik değişkenlere ve total ağlama süresilerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tek merkez, dörtlü kör, paralel grup randomize deneysel tasarıma sahip araştırma, 06 Haziran 2022 – 08 Haziran 2023 tarihleri arasında, Mersin'de bir üniversite hastanesinin II ve 4a düzey yenidoğan yoğun bakım ünitesinde uygulanmıştır. Doğumdaki gestasyon yaşı 33-36 hafta olan, postnatal yaşı 7 günden küçük olan, destekleyici pozisyon ve oral glikoz solüsyon uygulanması kontrendike olmayan 128 prematüre yenidoğan dört farklı girişim grubuna blok randomizasyon yöntemi ile ayrılmıştır. Destekleyici pozisyon yöntemleri olarak sarmalama ve yuvalama ile kolaylaştırılmış fleksiyon kullanılmıştır. Prematüre yenidoğanlara,“destekleyici pozisyon yöntemleri + oral steril distile su (n=32)”,“destekleyici pozisyon yöntemleri + oral %10 glikoz solüsyonu (n=32)”,“destekleyici pozisyon yöntemleri + oral %20 glikoz solüsyonu (n=32)”,“destekleyici pozisyon yöntemleri + oral %30 glikoz solüsyonu (n=32)”girişimleri uygulanmış ve video kayıt alınmıştır. Veriler, Bebek Bilgi ve Gözlem Formu ve Yenidoğan Ağrı Ajitasyon ve Sedasyon Ölçeği (N-PASS) kullanılarak toplanmıştır. N-PASS değerlendirmesi iki bağımsız hemşire tarafından yapılmıştır. Veriler, ki-kare, tek yönlü ANOVA, tekrarlayan ölçümlerde iki yönlü ANOVA, post-hoc Bonferonni testleri ile analiz edilmiştir. Bulgular: Tanımlayıcı ve klinik özellikler yönüyle girişim grupları benzerdir (p>0,05). N-PASS değerlendirmelerinde gözlemciler arası uyum ve güvenirliğin yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine the effects of different concentrations of oral glucose solutions and supportive positioning methods on pain scores, physiologic variables and total crying time in premature neonates. Methods: A single-center, quadruple-blind, parallel-group randomized experimental study was conducted between 06th June 2022 and 08th June 2023 in the level II and 4a neonatal intensive care unit of a university hospital in Mersin. A total of 128 premature neonates with a gestational age at birth of 33-36 weeks, a postnatal age of less than 7 days, and no contraindication to supportive positioning and oral glucose solution administration were divided into four different intervention groups by block randomization. Facilitated tucking with swaddling and nesting were used as supportive positioning methods.“Supportive positioning methods + oral sterile distilled water (n=32)”,“supportive positioning methods + oral 10% glucose solution (n=32)”,“supportive positioning methods + oral 20% glucose solution (n=32)”,“supportive positioning methods + oral 30% glucose solution (n=32)”interventions were applied to premature neonates and video recordings were taken. Data were collected using the Infant Information and Observation Form and the Neonatal Pain Agitation and Sedation Scale (N-PASS). The N-PASS assessment was performed by two independent nurses. Data were analyzed using chi-square, one-way ANOVA, two-way ANOVA with repeated measures, and post-hoc Bonferonni tests. Results: The intervention groups were similar in terms of descriptive and clinical characteristics (p>0.05). Intraobserver agreement and reliability were found to be almost perfect in the N-PASS assessments. It was found that there were differences in pain scores, physiologic variables and total crying time of premature neonates according to intervention group, time, group and time interaction.