E-ticarette kargo şirketi seçiminde etkili olan kriterlerin AHP ile karşılaştırılması: Otomotiv yedek parça sektörü uygulaması
With AHP comparison of effective criteria in choosing a cargo company at the e-commerce: Application of automotive spare parts industry
- Tez No: 831057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda, e-ticaretin gelişimiyle beraber bireyler ve kurumlar, birçok farklı şehirden veya farklı ülkelerden daha fazla ürün siparişi verilebilmektedir. Siparişlerin doğru zamanda, istenilen yerde, zararsız bir biçimde müşterinin eline ulaşması istenmektedir. E-ticaretin artış göstermesi, kargo firmalarının da kendisini geliştirmesine yol açmaktadır. Müşteri memnuniyeti de kargo firmasının dinamik çalışmasından etkilenmektedir. Müşteri e-ticaret ile alışveriş yaparken, istediği ürünü hangi kargo firmasının getireceğine bakmaktadır. Kargo firmalarından daha önce edinilen olumlu veya olumsuz tecrübeler, e-ticarette alışveriş yapılması beklenen site seçiminde de etki etmektedir. Kargo firmalarının, aynı günde teslimat, belirli gün içerisinde teslimat, istenilen yere teslimat, istenilen ürünün hasarsız teslimi vb. hizmetlerin iyi işleyişi müşteri memnuniyetini olumlu yönde etkilemektedir. Otomotiv yedek parça sektörü, e-ticaret ile satış yaparken kargo firmalarının çalışmalarından etkilenmektedir. Bu çalışmada otomotiv yedek parça sektöründe e-ticaret yapan işletmelerin kargo firması seçerken etkilendiği kriterler incelenmektedir. Analitik Hiyerarşi Prosesi ile kriterler karşılaştırılmaktadır. Uzman kişilerin görüşleri alınarak oluşturulan veriler ile kriterlerin önem düzeyi belirlenmektedir. 20 uzman kişiden elde edilen verilerin geometrik ortalaması alınarak, kargo firması seçiminde 1. Sırada Net Fiyat, 2. Sırada Hızlı Teslimat ve 3. Sırada Güvenilirlik kriterlerinin en önemli kriterler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the development of e-commerce, individuals and institutions can order more products from many different cities or different countries. It is desired that the orders reach the customers at the right time, at the desired place, and in a harmless manner. The increase in e-commerce also causes cargo companies to improve themselves. Customer satisfaction is also affected by the active or passive operation of the cargo company. While shopping via e-commerce, the customer looks at which cargo company will deliver the product he wants. Previous positive or negative experiences from cargo companies also affect the selection of the site where e-commerce shopping is expected. Cargo companies offer same-day delivery, delivery within a certain day, delivery to the desired location, undamaged delivery of the desired product, etc. Good functioning of services positively affects customer satisfaction. The automotive spare parts industry is affected by the work of cargo companies when selling via e-commerce. In this study, the criteria that e-commerce businesses in the automotive spare parts industry are affected by when choosing a cargo company are examined. Criteria are compared with the Analytical Hierarchy Process. The importance level of the criteria is determined with the data created by taking the opinions of experts. By taking the geometric mean of the data obtained from 20 experts, it was determined that Net Price in the 1st place, Fast Delivery in the 2nd place and Reliability in the 3rd place were the most important criteria in choosing the cargo company.