Flash EMDR yaklaşımının özgül fobi tanısı olan bireylerde kullanımı: Vaka çalışması
Usage of Flash EMDR approach in individuals with specific phobia: Case study
  1. Tez No: 831071
  2. Yazar: GÖKHAN AKBAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHSUM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Flash Teknik, standart EMDR protokolüne uygun olmayan (örneğin uygulama esnasında disosiye olan) danışanlar için, travma sonrası stres bozukluğunu tedavi edebilmek amacıyla Manfield ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş EMDR köken almış bir terapi yöntemidir. Ne yazık ki, Flash Tekniğin özgül fobiler üzerindeki etkisine dair literatürde çalışma bulunmamaktadır. Bu doğrultuda güncel çalışmanın amacı, Flash Tekniğin fobiler üzerindeki etkinliğini sınamaktır. Bu amaçla kontrol gruplu ön test-son test uygulamalı yarı deneysel desen tasarımı ile oluşturulan çalışmada 10 deney ve 10 kontrol grubu için fobili katılımcı belirlenmiştir. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, DSM-5 Özgül Fobi Şiddet Ölçeği ile Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI I-II) uygulanmıştır. Ardından katılımcılara 3-5 seanslık Flash Tekniği uygulanmış ve ölçekler yeniden uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak SPSS (versiyon 25) üzerinden analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları deney grubundaki bireylerin özgül fobi düzeyleri ile durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin ön ve son test ölçümleri arasındaki istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu; kontrol grubu için ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymaktadır. Buna ek olarak deney ve kontrol grubundaki özgül fobiye sahip bireylerin fobi düzeyleri arasındaki farkın Flash Teknik sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulguların klinik uygulamada ruh sağlığı uzmanlarına yeni olan Flash Teknik yönteminin uygulanmasına yönelik katkılar sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Flash Technique is a therapy method originating from EMDR, developed by Manfield et al. to treat post-traumatic stress disorder for clients who do not comply with the standard EMDR protocol (for example, who become dissociated during the application). Unfortunately, there are no studies in the literature on the effect of Flash Technique on specific phobias. In this regard, the aim of the current study is to test the effectiveness of the Flash Technique on phobias. For this purpose, 10 participants with phobia were determined for the experimental and 10 control groups in the study, which was created with a quasi-experimental design design with a pretest-posttest application with a control group. Sociodemographic Information Form, DSM-5 Specific Phobia Severity Scale and State and Trait Anxiety Inventory (STAI I-II) were applied to the participants. Then, Flash Technique was applied to the participants for 3-5 sessions and the scales were re-applied. The results obtained from the research were comparatively analyzed using SPSS (version 25). The results of the research showed that there was a statistically significant difference between the pre- and post-test measurements of the specific phobia levels and state and trait anxiety levels of the individuals in the experimental group; It reveals that there is no statistically significant difference for the control group. In addition, it was determined that the difference between the phobia levels of individuals with specific phobia in the experimental and control groups was statistically significant after the Flash Technique. It is hoped that the findings obtained from this study will contribute to the application of the Flash Technique method, which is new to mental health professionals, in clinical practice.