Kırmızı çamurdan kavurma-liç yöntemi ile değerli metal kazanımının araştırılması
Investigation of valuable metal recovery from red mud by roasting-leaching method
- Tez No: 831111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN RÜŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kırmızı çamur, Bayer prosesi ile alümina üretimi sırasında oluşan endüstriyel bir atıktır ve atık depolama havuzlarında toplanır. Ancak bu depolama işlemi çevre kirliliğini de beraberinde getirir. Bu sebeple kırmızı çamuru değerlendirmek amacıyla geçmişten günümüze pek çok endüstriyel ve akademik araştırmalar yapılmış ve birden çok metot kullanılmıştır. Bu çalışmada, nadir toprak elementlerinin geri kazanımı için iki farklı yöntem kullanılmıştır: i) H2SO4 ile sülfasyon-kavurma ve su liçi, ii) amonyum sülfat ile kavurma ve sonrasında su liçi.
Özet (Çeviri)
Red mud is an industrial waste generated during alumina production by Bayer process, and it is stockpiled in waste storage ponds. However, this storage process leads to the pollution of the environment. For this reason, many industrial and academic studies have been carried out from the past years and different methods were conducted to evaluate the red mud. In this study, two different methods were used for the recovery of REEs: sulfation-roasting with sulphuric acid and water leaching; and roasting with ammonium sulfate followed by water leaching.