Measurement system analysis and application in the production industry
Ölçüm sistemleri analizi ve üretim sektöründe uygulama
- Tez No: 831115
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA FİRUZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzdeki yoğun rekabet ortamında işletmeler varlıklarını sürdürebilmek için süreçlerdeki değişkenlikleri azaltarak verimliliklerini artırmak istemektedir. Bu durum işletmeleri çeşitli kalite iyileştirme yöntemlerinden yararlanmaya yönlendirmiş; kalite iyileştirme yöntemleri için öncelikle, ölçüm sisteminin yeterliliğinin Gage R&R yöntemi ile analiz edilmeli ve ölçüm sisteminin süreçteki değişkenliği doğru bir şekilde ölçebildiğinden emin olunması gerekmektedir. Bu tez, Ölçüm Sistemleri Analizi ile ilgili teorik bilgilere, analizlerle ilgili kalite iyileştirme konularına odaklanmıştır. Firmadaki bir makina parçasının ölçümünde kullanılan ölçüm sistemin güvenilirliği, 𝑋̅ - R yöntemi ile ANOVA yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Ölçüm verileri MINITAB 17 istatistik analiz programı kullanılarak iki farklı yöntemle karşılaştırıldı. Örneklem yeterlilik analizi sonucunda mevcut örneklemin bu çalışma için yetersiz olduğu görülmüştür. Mevcut verilere ek olarak 9 parça daha örnek alınıp ölçümler aynı operatörler tarafından tekrarlanmıştır. 𝑋̅ - R yöntemi ile ANOVA yöntemine göre ölçüm sisteminin kabul edilebilir düzeyde olduğu ancak iyileştirmeye ihtiyaç duyduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's intense competitive environment, in order to exist, companies want to increase productivity by reducing variability in the process. This approach has led companies to use different methods to improve quality; the initial step is that the adequacy of the measurement system should be analyzed with the Gage R&R techniques and the measurement system should be ensured to accurately measure the variability in the process. This thesis focuses on theoretical information concerning Measurement Systems Analysis and quality improvement issues related to analysis. The adequacy of the measurement system used in the measurement of a machine part in a company was analyzed using the 𝑋̅ - R method and the ANOVA method. Measurement data were compared with two different methods using MINITAB 17 statistical analysis program. Based on the sample adequacy analysis, it was observed that the existing sample was insufficient for this study. In addition to the existing data, 9 more samples were obtained and the measurements were repeated by the same operators. It has been concluded that the measurement system according to the 𝑋̅ - R method and the ANOVA method are acceptable at an acceptable level, but need improvement.