Abdülganî b. İsmâil en-Nâblusî'nin el-Kevkebü's-sârî fî hakîkati'l-cüz'îl-ihtiyârî adlı eserinin tercümesi ve değerlendirilmesi
Translation and evaluation of Abdülganî b. İsmâi̇l an-Nâblusî's el-Kevkebü's-sârî fî hakîkati̇'l-cüz'îl-i̇htiyârî
  1. Tez No: 831130
  2. Yazar: RAMAZAN ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İslam düşünce tarihinde özelde ise Kelâm ilmi içerisinde yer alan“Cüz'î İrade”kavramı; mezhebî ayrışmalarda etkin bir kavram olduğu gibi, diğer ilimlerde de sirayet ettiği tartışma konularının odağında yer almıştır. Önemine binaen bu konu üzerinde âlimlerimiz tarafından hayli çalışmalar yapılmış ve kendi kanaatinlerini dile getirdikleri birçok eser kaleme almışlardır. Bu âlimlerimizden birisi de ilmî olarak çok yönlü bir kişiliğe sahip olsa da tasavvufî kişiliği ile ön plana çıkmış olan Abdülganî b. İsmâil en-Nâblusî'dir. Nâblusî“el-Kevkebü's-sârî fî hakîkati'l-cüz'îl-ihtiyârî”isimli eserinde irade konusunu detaylı olarak izah ederken, mezhebi doktrinleri göz önünde bulundurmaya çalışmış ve en önemlisi de Ehl-i sünnet söylemi ile kendine özgü sûfî bakış açısını eserine yansıtmaya çalışmıştır. Kelamî bir kavramın tasavvuf ilmiyle bütünleşip farklı bir yöntemle ele alınması, bu eseri alanda kaleme alınmış diğer eserlerden farklı ve değerli kılmıştır. Böylece eserin tercüme edildikten sonra akıl-nakil düzleminde itkadî konular çerçevesinde değerlendirilmesinin ilim dünyasına katkı sunacağını düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER:Kelam, Abdülganî b. İsmâil en-Nâblusî, İrade, Cebriyye, Kaderiyye, Ehl-i sünnet Ekim 2023, 121 Sayfa
Özet (Çeviri)
In the history of Islamic thought, in particular, the concept of“Small Will”, which is included in the science of Kalam, has been the focus of discussions in other sciences, as well as an effective concept in sectarian divisions. Due to its importance, a lot of studies have been carried out by our scholars on this subject and they have written many works in which they have expressed their own opinions. One of these scholars is Abdulgani b, who has come to the fore with his sûfî personality, even though he has a versatile personality as a scientist. Ismail is an-Nâblusî. Nâblusî explained the subject of will in detail in his work“el-Kevkebü's-sârî fî hakîkati'l-cüz'îl-ihtiyârî”, tried to take into account the sectarian doctrines and most importantly tried to reflect his own unique sûfî point of view with the discourse of Ahl as-sunnah into his work. The integration of a Kalami concept with the science of Sûfîsm and its treatment with a different method has made this work different and valuable from other works written in the field. Thus, we think that the evaluation of the work within the framework of itkadi subjects on the plane of mind-transference after translation will contribute to the world of science. KEYWORDS: Theology, Abdulgani b. Ismail al-Nâblusî, Will, Jabriyah, Qadariyah, Ahl Al-Sunnah October 2023, 121 Page