Yüzey aktif madde üreten bakterilerin denizel çevrelerden izolasyonu ve moleküler tanılaması
Isolation and molecular identification of surface-active agent producing bacteria from marine environments
  1. Tez No: 831132
  2. Yazar: HATİCE YÜSRA ÇİRİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mersin ili kıyı şeridindeki farklı lokasyonlardan toplanan deniz suyu örnekleri yüzey aktif madde üreten bakterilerin elde edilmesi için ön zenginleştirme ve izolasyona tabi tutulmuştur. Toplamda 52 bakteri izole edilmiştir. Saf kültürler biyosürfaktan üretim ortamında büyütülmüş ve tarama testlerinde kullanılmak üzere hücresiz kültür sıvıları elde edilmiştir. Kültür sıvıları ile drop collapse testi, parafilm M testi, CTAB-metilen mavisi agar testi ve yağ yer değiştirme testleri uygulanarak biyosürfaktan varlığı değerlendirilmiştir. İlave olarak, hücresiz kültür sıvılarının siklohegzan, benzen, toluen ve ksileni emülsifiye etme kapasitesiteleri emülsifikasyon indeksinin hesaplanmasi ile belirlenmiştir. 16S rDNA sekans analizine dayalı moleküler tanılamaları sonucunda etkin yüzey ve arayüzey aktivitesi gösteren biyosürfactant üreticisi bakterileri izolatlarının Pseudomonas, Enterobacter, Staphylococcus ve Klebsiella cinlerine üye olduğu tespit edilmiştir. Pseudomonas sp. HYN-8 suşu tarafından üretilen anyonik karakterdeki biyosürfaktan, 40 mm yağ yer değiştirme çapı ile en etkili biyosürfaktan olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Seawater samples collected from different locations on the Mersin coastline were subjected to pre- enrichment and isolation to obtain surfactant-producing bacteria. In total, 52 bacteria were isolated. Pure cultures were grown in the biosurfactant production medium, and cell-free culture broths were obtained for use in screening tests. The presence of biosurfactant was evaluated by applying the drop collapse test, parafilm M test, CTAB-methylene blue agar test, and oil displacement tests with culture fluids. In addition, the capacity of cell-free culture fluids to emulsify cyclohexane, benzene, toluene, and xylene was determined by calculating the emulsification index. As a result of molecular diagnostics based on 16S rDNA sequence analysis, it was determined that isolates of biosurfactant-producing bacteria that show effective surface and interface activity are members of the Pseudomonas, Enterobacter, Staphylococcus, and Klebsiella genera. The anionic biosurfactant produced by Pseudomonas sp. strain HYN-8 was determined to be the most effective biosurfactant with an oil displacement diameter of 40 mm.