Spor işletmesi çalışanlarına sağlanan yönetim desteğinin örgütsel kültür üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of management support provided to sports business employees on organizational culture
- Tez No: 831150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Spor işletmesi çalışanlarına sağlanan yönetim desteğinin örgütsel kültür üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni; İstanbul ili spor işletmeleri çalışanlarından 88 kadın, 137 erkek toplam 225 spor işletmesi çalışanından oluşmaktadır. Örneklemini ise olasılığa dayalı olmayan (yargısal)“kolayda örnekleme yöntemi”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, veri toplama aracı olarak Kişisel bilgi formu, Algılanan Yönetici Desteği Ölçeği“ ve ”Örgüt kültürü ölçeği" kullanılmıştır. Ölçekler online ortama taşınarak, spor işletmeleri çalışanlarının soruları dijital ortamda yanıtlamaları sağlanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS IBM SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Araştırmada; dağılım analizi, tanımlayıcı analiz ve parametrik hipotez testlerinden bağımsız örneklem T testi ve ONE-WAY ANOVA analizi, Gruplar arası farkın belirlenmesi için ise Post-hoc (LSD) analizi yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ve yorumlarda, anlamlılık düzeyi 0.05 olarak dikkate alınmıştır. Araştırmada spor işletmeleri çalışanlarının Algılanan Yönetici Desteği Ölçeğinden aldıkları toplam puanlar incelediğinde; cinsiyet, eğitim durumu, kurumda çalışma süresine, aylık ortalama gelir, çalıştığı kurum ve çalıştığı kurumdaki unvanı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Spor işletmeleri çalışanlarının yaş değişkenine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Örgütsel kültür ölçeği ve alt boyutlarından aldıkları toplam puanlar incelediğinde ise; yaş, eğitim durumu, kurumda çalışma süresine, aylık ortalama gelir, çalıştığı kurum (yenilikçi kültür) alt boyutu ve çalıştığı kurumdaki unvanı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Spor işletmeleri çalışanlarının cinsiyet ve çalıştığı kurum (yarışmacı kültür, bürokratik kültür, topluluk kültürü) değişkenine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç olarak; Spor işletmeleri çalışanlarının algılanan yönetici desteği ve örgüt kültürü algıları arasında, istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek düzeyde bir etki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of management support provided to sport business employees on organizational culture. In our study, relational survey model, one of the quantitative research methods, was used. The population of the study consists of a total of 225 sports business employees (88 women and 137 men) from sports businesses in Istanbul. The sample is based on non-probability (judgmental)“convenience sampling method”. Within the scope of the research, Personal Information Form, Perceived Manager Support Scale“ and ”Organizational Culture Scale" were used as data collection tools. The scales were transferred to the online environment and the employees of the sports organizations were enabled to answer the questions digitally. IBM SPSS IBM SPSS 24.0 program was used to analyze the data obtained. In the research; distribution analysis, descriptive analysis, independent sample T test and ONE-WAY ANOVA analysis from parametric hypothesis tests, Post-hoc (LSD) analysis was used to determine the difference between groups. In the statistical analysis and interpretations of the data, the significance level was taken as 0.05. In the study, when the total scores of the employees of sport enterprises from the Perceived Manager Support Scale were examined; significant differences were found according to the variables of gender, educational status, working time in the organization, average monthly income, the organization they work for and their title in the organization they work for. No statistically significant difference was found according to the age variable of the employees of sports enterprises. When the total scores they received from the organizational culture scale and its sub-dimensions were examined; significant differences were found according to the variables of age, education level, working time in the organization, average monthly income, the institution they work in (innovative culture) sub-dimension and their title in the organization they work in. No statistically significant difference was found according to the gender of the employees and the organization (competitive culture, bureaucratic culture, community culture) variables. As a result, it was found that there is a statistically significant and high level effect between the perceived manager support and organizational culture perceptions of the employees of sport enterprises.