Micro-computed tomography assessment of microleakage and void formation under ceramic adhesive precoated orthodontic brackets
Adeziv kaplamalı seramik ortodontik braketler altında oluşan mikrosızıntının ve boşluk oluşumunun mikro-bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 831149
  2. Yazar: ARTEMISA ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Adeziv kaplamalı seramik ortodontik braketlerin altında oluşan mikrosızıntı ve boşluk oluşumunun mikro-bilgisayarlı tomografi ile belirlenmesi ve bağlanma dayanımı ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 52 adet insan premolar dişi kullanıldı. Dişler rastgele 13 diş içeren dört gruba ayrıldı. Çalışmada APC Flash-Free seramik braket ve Clarity Advanced Ceramic Braket kullanıldı. Adeziv sistemler olarak APC Flash-Free ve Transbond XT Light Cure Adeziv kullanıldı. Mikrosızıntı ve boşluk analizi için dişler mikro bilgisayarlı tomografi ile tarandı. Bağlanma dayanımı üniversal test cihazı ile ölçüldü ve megapaskal olarak kaydedildi. Grup farklılıkları ve ikili grup farklılıklarının analizinde Kruskal-Wallis H testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişki Spearman'ın korelasyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Grup 4'ün boşluk hacmi değeri Grup 3'e göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p0.05). Spearman'ın korelasyon analizi, bağlanma dayanımının adeziv hacmi, boşluk hacmi ve toplam boşluk ve aralık hacminden etkilendiğini göstermiştir. Bağlanma dayanımı, artan adeziv hacmi ve azalan toplam boşluk ve aralık hacmi ile artmaktadır. Sonuç: APC Flash-Free Seramik Braketler ve Clarity Advance Seramik Braketler arasında boşluk hacmi, aralık hacmi, toplam boşluk ve aralık hacmi açısından fark yoktu. Her iki braket tipi de benzer bağlanma dayanım değerleri gösterdi. Kendinden asitli primer ile yapıştırılan Clarity Advance Seramik Braketler, geleneksel yöntemle yapıştırılanlardan daha yüksek boşluk hacmi sergiledi. Bağlanma dayanımının adeziv hacmi, boşluk hacmi, toplam boşluk ve aralık hacminden etkilendiğini göstermiştir. Bağlanma dayanımı, artan adeziv hacmi ve azalan toplam boşluk ve aralık hacmi ile artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of microleakage and void on ceramic adhesive precoated brackets using micro-computed tomography and to investigate their correlation with bond strength. Materials and Methods: Fifty-two human premolar teeth were used in this study. Teeth were randomly divided into four groups containing 13 teeth. The brackets used in the study were APC Flash-Free ceramic bracket and Clarity Advanced Ceramic Bracket. The adhesive systems used were APC Flash-Free and Transbond XT Light Cure Adhesive. Teeth were scanned with micro-computed tomography for microleakage, void and gap analysis. Bond strength was measured and recorded in megapascals. Kruskal-Wallis H test and Mann-Whitney U test were used to analyze group differences and paired group differences. The relationship between variables was evaluated through Spearman's correlation analysis. Results: The void volume value of Group 4 was significantly higher than Group 3 (p0.05). Spearman's correlation analysis results demonstrate that bond strength is significantly impacted by adhesive volume, gap volume, and total void and gap volume. The bond strength increases as the volume of adhesive is raised, and the total volume of voids and gaps is reduced. Conclusion: There was no difference between the APC Flash-Free Ceramic Bracket and Clarity Advance Ceramic Bracket regarding void volume, gap volume, total void and gap volume. Both brackets demonstrated similar bond strength values. Clarity Advance Ceramic Bracket bonded with self-etching primer exhibited higher void volume than those bonded using the conventional method. Bond strength was significantly impacted by adhesive volume, gap volume, and total void and gap volume. Bond strength rises with increased adhesive volume and decreased total void and gap volume.