Oyun sektöründe kullanıcı yorumlarının makine öğrenmesi teknikleri ile analiz edilmesi ve sektördeki yerinin değerlendirilmesi
Analyzing of user comments in the gaming industry using machine learning techniques and evaluating the importance in the industry
- Tez No: 831171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilim ve Teknoloji, Management Information Systems, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Kullanıcı geri bildirimleri diğer tüm sektörlerde olduğu gibi oyun sektöründe de oyunların geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için büyük önem arz etmektedir. Mobil oyun sektöründe, kullanıcılar diğer platformlara göre çok daha fazla geri bildirimde bulunma eğilimi göstermektedir. Bu durum oyun sektöründe faaliyet gösteren firmalara, ürünlerini geri bildirimlerle geliştirmeleri ve iyileştirmeleri için büyük bir fırsatlar sunmaktadır. Yalnızca bu fırsatları değerlendirebilen organizasyonlar, yüksek rekabet ortamında varlıklarını devam ettirebilirler. Bu çalışma ile kullanıcı yorumlarının, mobil oyun sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından ne ölçüde değerlendirildiğinin analizi gerçekleştirilecektir. Bu doğrultuda strateji kategorisindeki bir oyuna ait kullanıcı yorumları, Python programlama dili ve kütüphaneleri kullanılarak elde edilecek ve Doğal Dil İşleme tekniklerinden birisi olan Metin Sınıflandırma Yöntemi ile kategorize edilecektir. Bu analiz sonucunda kullanıcıların oyuna dair en çok şikâyet ettiği konular ortaya konulacaktır. Bu analiz sonucunda ortaya çıkan bulgulara, analizi gerçekleştirilen oyundan sonra çıkmış aynı kategorideki oyunlarda da rastlanıp rastlanmadığı araştırılacaktır. Yazılan bu tez kapsamında, mobil oyun sektöründeki oyun firmalarının müşteri geri bildirimlerini daha etkili ve verimli bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı olmak ve firmaların bu geri bildirimleri, ürün geliştirme sürecinde daha etkili bir şekilde kullanmalarına olanak sağlama amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
User feedback is of great importance for the development and improvement of games in the game industry just like in other industries. In the mobile gaming industry, users tend to give much more feedback than other platforms. This situation offers great opportunities for companies operating in the game industry to develop and improve their products with feedback. Only organizations that can take advantage of these opportunities can maintain their existence in a highly competitive environment. This study will analyze the extent to which user comments are evaluated by companies operating in the mobile game industry. In this direction, user comments on a game in the strategy category will be obtained using the Python programming language and libraries and will be categorized by the Text Classification Method, which is one of the Natural Language Processing techniques. As a result of this analysis, the issues that users complain about most about the game will be revealed. It will be investigated whether the findings of this analysis are also encountered in the games in the same category after the analyzed game. Within the scope of this thesis, it is aimed to help game companies in the mobile game industry, evaluate customer feedback more effectively and efficiently and to enable companies to use this feedback more effectively in the product development process.