Apocynin'in sıçanlarda sodyum selenit ile oluşturulan katarakt modeli üzerindeki etkisi
The effect of apocynin on selenite-induced cataract in rats
- Tez No: 831172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM SOYDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Göz Hastalıkları, Biochemistry, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Ratlarda sodyum selenit (Na2SeO3) ile indüklenen katarakt modelinde apocyninin etkilerinin biyokimyasal ve klinik olarak incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ortalama 50 gr ağırlığında postpartum 10.günde olan 20 Spraque-Dawley erkek sıçan dört gruba ayrılarak dahil edildi. İstatistiksel güç analizi yapılarak her grupta minimum 5 denek olması gerekliliği saptandı. Her gruba katarakt modeli oluşumunu sağlayacak 30 nmol/kg dozda Na2SeO3 subkutan enjeksiyonu yapıldı. Aynı gün Grup 1'e dimetil sülfoksit (DMSO) intraperitoneal, Grup 2'ye DMSO'da çözülmüş 10 mg/kg dozda Apocynin intraperitoneal ve Grup 3'e 20 mg/kg Apocynin intraperitoneal olarak tek doz uygulandı. 7-10 gün sonunda kontrol grubunda matür katarakt oluşumuyla tüm gruplarda anestezi altında sakrifikasyon işleminden önce kardiyak puncture ile kan alım işlemi gerçekleştirildi. Sakrifikasyon sonrası enukleasyon işlemi ile alınan gözlerden evisserasyon ile lens dokusu ayrıldı. Lens dokusunda Malondaldehit (MDA), Katalaz (CAT) ve Glutatyon Reduktaz (GR) değerlerinin analiz edilmesi amacı ile doku örnekleri -80 derecede saklandı. Sakrifikasyon öncesi kan örnekleri kardiyak puncture ile toplandı. Bulgular: Mikroskobik incelemeler sonucunda gruplar arasında katarakt derecesi açısından anlamlı fark görüldü (p0,05). Lens dokularında ortalama MDA, CAT ve GR düzeyleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edildi (sırasıyla p=0,001, p=0,004 ve p=0,012).
Özet (Çeviri)
Objective: Investigation of the biochemical and clinical effects of apocynin in a sodium selenite (Na2SeO3) induced cataract model in rats. Materials and Methods: Twenty male Spraque-Dawley rats with an average weight of 50 g on the 10th postpartum day were divided into four groups. Statistical power analysis determined the necessity of a minimum of 5 subjects in each group. Each group received subcutaneous injection of 30 nmol/kg Na2SeO3, which will provide cataract model formation in accordance with the literature. On the same day, Group 1 received intraperitoneal dimethyl sulfoxide (DMSO), Group 2 received Apocynin dissolved in dimethyl sulfoxide (DMSO) at a dose of 10 mg/kg, and Group 3 received a single intraperitoneal dose of Apocynin at 20 mg/kg. After 7-10 days, cardiac puncture was performed to collect blood samples for all groups, including the control group with mature cataract formation, before the sacrification process under anesthesia in all groups. After sacrification, lens tissue was separated from the eyes obtained through enucleation. Lens tissue samples were stored at -80 degrees Celsius for the analysis of MDA, CAT, and GR values. Pre-sacrifice blood samples were collected via cardiac puncture. Findings: Microscopic examinations revealed a significant difference in terms of cataract severity among the groups (p0.05). Average MDA, CAT, and GR levels in lens tissues showed a statistically significant difference among the groups (p=0.001, p=0.004, and p=0.012, respectively).