Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix Japonica) GH, VIPR-1 ve PRL gen bölgeleri üzerindeki polimorfizmler ile bazı verim özellikleri arasındaki ilişkilerin araştırılması
Examination of relationships between polymorphisms in GH, VIPR-1 and PRL gene regions and some performance traits in japanese quails (Coturnix coturnix Japonica)
  1. Tez No: 831178
  2. Yazar: TURGAY AKÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AKTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gerçekleştirilen doktora tezinde toplam 150 adet Japon bıldırcınında GH (MspI), VIPR-1 (BsrDI ve HpyCH4IV) ve PRL (Csp6I) genleri üzerindeki bazı polimorfizmler PCR RFLP yöntemi kullanılarak incelenmiş, tespit edilen polimorfizmlerin bazı verim özellikleri ve farklı büyüme modelleri parametrelerine etkileri araştırılmıştır. Yumurta verimi, ortalama yumurta ağırlığı, yumurta iç ve dış kalite özellikleri; kuluçka sonuçları; iki farklı yaşta kesim ağırlığı ve karkas ağırlığı ile karkas randımanı ve 3 farklı büyüme modelinde parametre tahminleri incelenmiştir. İncelenen gen bölgelerinden VIPR-1 (HpyCH4IV) ve PRL (Csp6I) için polimorfizm tespit edilememiş ve bu bölgeler monomorf bulunmuştur. Bu iki bölge monomorf olduğu için verim özellikleri ile ilişki analizi yapılamamıştır. GH geni MspI polimorfizmine ait A (%52) ve B (%48) allelleri ile AA (%28), AB (%48) ve BB (%24) genotipleri belirlenmiştir. VIPR-1 (BsrDI) polimorfizmine ait G (%68) ve T (0.32) allelleri GG (%48), GT (0.39) ve TT (0.13) genotipleri belirlenmiştir. Popülasyonun polimorfizm görülen genler bakımından Hardy-Weinberg dengesinde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the conducted Ph.D. dissertation, polymorphisms on the GH (MspI), VIPR-1 (BsrDI and HpyCH4IV), and PRL (Csp6I) genes were examined using the PCR-RFLP method in a total of 150 Japanese quails. The effects of the detected polymorphisms on various performance traits and different growth model parameters were investigated. Egg production, average egg weight, internal and external egg quality characteristics, hatching results, two different ages at slaughter weight, carcass weight, and carcass yield, as well as parameter estimates in 3 different growth models, were analyzed. No polymorphism was detected for the VIPR-1 (HpyCH4IV) and PRL (Csp6I) gene regions, and these regions were found to be monomorphic. Since these two regions were monomorphic, a relationship analysis with performance traits could not be conducted. For the GH gene, A (%52) and B (%48) alleles for MspI polymorphism, and AA (%28), AB (%48), and BB (%24) genotypes were determined. For VIPR-1 (BsrDI) polymorphism, G (%68) and T (0.32) alleles, GG (%48), GT (0.39), and TT (0.13) genotypes were identified. It was found that the population was in Hardy-Weinberg equilibrium in terms of the genes with polymorphism.