Ege Bölgesinde meyve üreticilerinin tarımsal ilaç satın alma ve kullanım davranışlarının analizi
Analysis of agricultural pesticide purchasing and usage behaviour of fruit growers in Aegean Region
- Tez No: 831190
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE IŞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmanın amacı Ege bölgesinde seçilmiş illerde kiraz, üzüm ve mandalina üreticilerinin tarımsal ilaç satın alma ve kullanım miktarlarını belirlemek, ayrıca satın alma kararlarını etkileyen faktörleri açıklamaktır. Bu araştırmanın esas materyalini, Ege bölgesinde Manisa ve İzmir illerinde seçilen meyve üreticileriyle yapılan yüz yüze görüşmelerden elde edilen veriler oluşturmuştur. Araştırma sonuçlarına göre üreticilerin %62'si önerilen miktarda tarım ilacı kullanmaktadır. Ürün gruplarına göre karşılaştırıldığında üzüm üreticilerinin fazladan kullandığı ilacın dekara masrafı üzüm üretiminde 217 TL, mandalina üretiminde 96 TL ve kiraz üretiminde ise 54 TL olarak belirlenmiştir. Üreticilerin tarım ilaçları konusunda yeterli bilgiye olmadığını söylemek mümkündür. Üreticiler daha çok kendi deneyimleri ve ilaç bayisinden aldıkları bilgilerle ilaçlama yapmaktadırlar. Çevre dostu yeni mücadele yöntemlerini bilmedikleri için kimyasal mücadele, kültürel önlemler ve fiziksel mücadele yaygın olarak tercih edilmektedir. Araştırma sonuçlarına göre üreticilerin ilaç satın almada çoğunluğunun (%47.16) haz odaklı hareket ettikleri belirlenmiştir. Bu gruptaki üreticiler en iyi ilacı seçme, marka sadakatine göre seçim konusunda karmaşa yaşamamaktadır. Bu grupta üzüm üreticilerinin yaklaşık %70'i yer almaktadır. Bu nedenle fazla ilaç kullanımına yönelik oluşturulacak politika önerilerinde ilk hedef grup olmalıdır. Üreticilerin ilaç kullanımını azaltacak ya da koruyucu ekipman kullanımını artıracak kısacası daha bilinçli davranmalarını sağlayacak öneriler; çevre koruma bilincinin geliştirilebilmesi için davranışsal prensiplerini dikkate alacak tarımsal yayım ve eğitim faaliyetleri düzenlenmesi, reçete sisteminin daha işlevsel duruma getirilmesi, ilaç satışının reçetesiz yapılmaması, tarım ilaçlarının kullanımı ile ilgili TV kanallarında bilgilendirme (kamu spotu) yapılması, kullanımın teşvik edilmesi amacıyla tarım ilaçlarının ambalajında eldiven maske bulunması, her ilçede ambalaj atık kumbaralarının bulunması ya da ambalaj iadesinde depozito uygulamasının getirilmesi, çevreye ve insan sağlığına zararsız olan ilaçların kullanımının teşvik edilmesi amacıyla biyolojik mücadele ilaçlarında uygulanan %8 katma değer vergisi oranının %1'e düşürülmesi, şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the amount of pesticide usage and purchase of cherry, grape and mandarin growers in selected provinces in the Aegean region and to explain the factors affecting their purchasing decisions. The main material of this research was the data obtained from face-to-face interviews with selected fruit growers in Manisa and Izmir provinces in the Aegean region. According to the results of the research, 62 % of the growers use the recommended amount of pesticides. When compared according to the product groups, the cost per decare of the extra pesticide used by the growers was determined as 217 TL in grape production, 96 TL in mandarin production and 54 TL in cherry production. It is possible to say that growers are not sufficiently knowledgeable about pesticides. Growers mostly spray with their own experiences and the information they get from the pesticide dealer. Since they do not know the new environmentally friendly control methods, chemical control, cultural measures and physical control are widely preferred. It was determined that the majority of the growers were pleasure-oriented (47.16%) in purchasing pesticides. Growers in this group do not have any confusion about choosing the best pesticide, selecting the brand and quality. Approximately 70 per cent of grape growers are in this group. Therefore, this group should be the first target group in policy recommendations to be designed for excessive pesticide usage. Suggestions that will reduce the use of pesticides by growers or increase the use of protective equipment, in short, will enable them to act more consciously; organizing agricultural extension and training activities that will take into account behavioral principles in order to develop environmental protection awareness, making the prescription system more functional, not selling pesticides without a prescription, providing information on the use of pesticides on TV channels (public service announcements), having gloves and masks attached to the packaging of pesticides in order to encourage the use of pesticides, having packaging waste bins in every district or introducing a deposit application for packaging returns, reducing the 8% value added tax rate applied on biological pesticides to 1% in order to encourage the use of pesticides that are harmless to the environment and human health.