Kolorektal kanserde tanı belirteci olarak mikrorna'ların rolü
The role of microrna's as diagnostic markers in colorectal cancer
- Tez No: 831280
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KALKANLI TAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Moleküler Tıp, Onkoloji, General Surgery, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Bu çalışma, üç mikroRNA (miRNA)'nın (miRNA-92a-3p, miRNA-29a-3p ve miRNA-21-5p) kolorektal kanser (KRK)'deki tanısal ve prognostik öngörülebilirliğini değerlendirmek için, tümörlü hastalardan elde edilen doku ve serum numunelerinin kontrolleriyle karşılaştırmalı analizini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Önceki çalışmalara dayanarak, KRK tanısı için en umut verici 3 miRNA (miR-92a-3p, miR-29a-3p ve miR-21-5p) seçildi. Çalışmaya yeni tanı almış kolorektal tümörlü toplam 15 hasta prospektif olarak dahil edildi. Kolonoskopi sırasında tümörden (15 tümör örneği) ve 5 cm komşu normal mukozadan (15 kontrol doku örneği) doku örnekleri toplandı. Aynı hastalardan ameliyat öncesi dönemde de kan örnekleri alındı (15 tümör serumu örneği). Kontrol serumları ise, yaş ve cinsiyet eşleştirilerek sağlıklı bireylerden elde edildi (15 kontrol serum örneği). Bulgular: Her üç tümör doku ve serum miRNA'ları da upregüle olmuşlardır. Tümör serum miRNA 92a-3p'nin fold regülasyonu 10,79 (p=0,001), miRNA 29a-3p'nın 0,62 (p=0,003) ve miRNA 21-5p'nın ise 10,01 (p=0,001) idi. ROC (alıcı işletim karakteristiği) eğrisi ile hesaplanan tümör serum miRNA 92a-3p'nin cutoff değeri 8,10 [Area under curve (AUC)=0,885, duyarlılık %80,0 özgüllük %78,3 (p=0,002], miRNA 21-5p için cutoff değeri 6,08 (AUC=0,849, duyarlılık %76,7, özgüllük %72,4 (p=0,004), ve miRNA 21-5p için cutoff değeri 5,93 (AUC=0,822, duyarlılık %73,3, özgüllük %70,1, (p=0,001) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the suitability of miR-92a-3p, miR-29a-3p, and miR-21-5p for diagnostic and prognostic predictability of colorectal cancer (CRC) by comparative analysis of tissue and serum samples with controls. Materials and Methods: Based on previous studies, the three most promising miRNAs (miR-92a-3p, miR-29a-3p, and miR-21-5p) for CRC diagnosis were selected. A total of 15 patients with newly diagnosed colorectal tumors were included prospectively. Tissue samples were collected during colonoscopy from the tumor (15 tumor samples) and 5 cm adjacent normal mucosa (15 control tissue samples). Blood samples were taken from the same patients in the preoperative period (15 tumor serum samples). Control serums were achieved from healthy individuals by matching age and gender (15 control serum samples). Results: All of these miRNAs were up-regulated. The fold regulation of tumor serum miRNA 92a-3p was 10.79 (p=0.001), for miRNA 29a-3p 7.62 (p=0.003), and for miRNA 21-5p 10.01 (p=0.001). The cutoff value of tumor serum miRNA 92a-3p calculated with ROC curve was 8.10 (AUC=0.885, sensitivity 80.0%, specificity 78.3%, (p=0.002), for miRNA 21-5p 6.08 (AUC=0.849, sensitivity 76.7%, specificity 72.4%, (p=0.004)), and for miRNA 21-5p 5.93 (AUC=0.822, sensitivity 73.3%, specificity 70.1%, (p=0.001).