Wavelet-based adaptive array signal processing for gunshot detection and DOA estimation on unmanned air vehicles
İHA üzerinde silah atışı tespiti ve yön tahmini için dalgacık temelli uyarlanabilir dizi işaret işleme
  1. Tez No: 831282
  2. Yazar: MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU GÜNEL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, silah sesine ait namlu patlaması ve şok dalgası bileşenlerinin, insansız hava araçları üzerinde, yüksek gürültüye rağmen fark edilmesi ve yönünün belirlenmesini hedeflemektedir. Yöntem mikrofon dizisi verisinin bütüncül kullanımıyla (Dizi Bağlılaşım Haritası) tespitte başarı sağlamaya; CWT ölçeklerinin anlık uyarlanabilir kullanımıyla da farklı sinyallerin frekanslarına odaklanmaya dayanmaktadır. İnsansız hava araçları ve silah atışına yönelik çalışılmış olsa da, önerilen yöntemin üç yenilikçi yanının başka dizi işleme problemlerine de genellenebilir olması beklenmektedir. Bunlardan ilki, ilgilenilen sinyalin, sensör dizisinin etrafındaki gürültüye göre yönlü ve uzak olmasının avantajını ön plana çıkararak, düşük sinyal-gürültü-oranına rağmen başarı elde edilmesidir. Dizi Bağlılaşım Haritası konseptinin ortaya atılması ve sensörler arası hemfikirliği ön plana çıkaracak şekilde bir ortalama değer alınarak kullanılması namlu patlaması ve şok dalgası tespitinde başarım sağlamaktadır. Farklı geometriler ve problemler için Dizi Bağlılaşım Haritasını farklı şekillerde kullanmak mümkündür. İkinci olarak, CWT ölçeklerinin seçilerek kullanımı, dalgacık dönüşümünün bilinen faydalarını gürültü temizleme katkısıyla artırmaktadır. Üçüncü olarak, CWT ölçek seçiminin ilgilenilen sinyallere otomatik ayarlandığı/odaklandığı görülmektedir. Sonuç kısımlarında, sinyal-gürültü-oranı iyileşmesi, namlu atışı ve şok dalgasının başarıyla tespiti ve yön belirleme başarım iyileşmesi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims for detection and Direction of Arrival estimation of muzzle blast and shock wave components of gunshot sound onboard a drone, despite the excessive ego-noise of the vehicle. The method depends on using the whole array data, Array Correlation Map, for improved detection and adaptive usage of Continuous Wavelet Transform scales for tuning to transient events of varying frequency. Although studied specifically for the processing of gunshot sounds on drones, the three novelties this study offers may be generalized to other array processing applications. The first is that low signal-to-noise ratio can be remedied in a detection problem with the help of the directionality of the sound source as compared to the ego noise. This is achieved by introducing the“Array Correlation Map”of the microphone array and using it to emphasize the unanimity among the array sensors. Using a simple mean value of the correlation map revealed successful results for very low signal-to-noise-ratio muzzle and shock wave scenarios, although other geometries and array processing problems may use the correlation map differently. Secondly, the help of CWT analysis is maximized by a self-adaptive selection of CWT scales. Thirdly, the tune-like feature of scales-selection is presented, which is demonstrated by automatically focusing on either muzzle or shock wave scales/frequencies. Results reveal signal-to-noise-ratio enhancement, successful muzzle and shock wave signal detection, and DOA estimation performance improvement.