Günlük aktivitelerde sırt sağlığı ile ilgili postür alışkanlıkları anketi'nin Türkçe versiyonun geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
Investigation of the validity and reliability of the Turkish version of the questionnaire on back health related postural habits in daily activities
- Tez No: 831369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE AYDOĞAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Adölesanlarda omuz, sırt ve bel ağrısına etyolojisi kesin olmamakla beraber aktivite düzeyi, uzun süreli oturma, okulda ve evde öğrencilerin günlük yaşamlarında uygun olmayan duruş alışkanlıkları gibi faktörler neden olmaktadır. Bu durum kişilerin günlük yaşama katılımlarını ve yaşam kalitelerini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı adölesanlarda Günlük Aktivitelerde Sırt Sağlığı ile İlgili Postür Alışkanlıkları Anketi'nin (BEHALVES) Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesidir. Çalışmaya, gönüllü olan 12-17 yaş aralığında 162 kişi dahil edildi. Güvenirlik analizleri için test-tekrar test ve sınıf içi korelasyon katsayısı (Intraclass Corelatin Coefficient – ICC) değerleri hesaplandı. BEHALVES' in iç tutarlığı Cronbach α katsayısı ile belirlendi. Ayrıca tavan-taban etkisi incelendi. BEHALVES'in geçerliği kapsam geçerliği ve hipotez testlerinden birleşim geçerliği ile değerlendirildi. Birleşim geçerliği için BEHALVES ile Sırt Ağrısı ve Vücut Duruşu Değerlendirme Ölçeği (BACKPEI) ve Öğrenciye Yönelik Cornell Kas İskelet Rahatsızlık Anketi ile arasında Spearman r korelasyon katsayısı hesaplandı. Uzman görüşlerinin uyumluluk analizi için kapsam geçerlik indeksi hesaplandı. BEHALVES'in alt boyutları ve toplam puanı için test tekrar test değerleri (ICC) incelendiğinde çanta kullanma, ağırlık taşıma, uzanma ve ölçeğin toplam puanının tutarlı olduğu (p >0,70) görüldü.
Özet (Çeviri)
Although the etiology of shoulder, back and waist pain in adolescents is not clear, it is caused by factors such as activity level, long-term sitting, and inappropriate posture habits in the daily lives of students at school and at home. This situation can negatively affect people's participation in daily life and their quality of life. The aim of this study is to examine the validity and reliability of the Turkish version of the Posture Habits Related to Back Health in Daily Activities Questionnaire (BEHALVES) in adolescents. 162 volunteers between the ages of 12 and 17 were included in the study. For reliability analyses, test-retest and intraclass correlation coefficient (ICC) values were calculated. The internal consistency of BEHALVES was determined by the Cronbach α coefficient. Additionally, the ceiling-floor effect was examined. The validity of BEHALVES was evaluated with content validity and convergent validity from hypothesis tests. For convergent validity, the Spearman r correlation coefficient was calculated between BEHALVES and the Back Pain and Posture Assessment Inventory (BACKPEI) and the Cornell Student Musculoskeletal Disorder Questionnaire. The content validity index was calculated for the compatibility analysis of expert opinions. When the test-retest values (ICC) for the sub-dimensions and total score of BEHALVES were examined, it was seen that bag use, weight carrying, reaching and the total score of the scale were consistent (p > 0.70).