Van-Batman arasında yüzeylenen orta eosen yaşlı melafan formasyonu'nun (maden kompleksi) planktonik foraminifer biyostratigrafisi ve mikrofasiyes özellikleri
Planktonic foraminiferal biostratigraphy and microfacies properties of middle eocene melafan formation (maden complex) outcropped
- Tez No: 831463
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZDEMİR, PROF. DR. SEVİÇ ÖZKAN ALTINER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Maden Kompleksi Kahramanmaraş'ın kuzeyinden başlayıp Van'ın güneyine kadar devamlılığı takip edilebilen volkanik ve sedimanter bir kayaç topluluğudur. Tez çalışması Çatak (Van)-Kozluk (Batman) arasında yüzeylenen Melafan Formasyonu'nun biyostratigrafik ve mikrofasiyes özelliklerini konu almaktadır. Güneydoğu Anadolu orojenik kuşağının nap zonunda yer alan kompleks, proje alanı içerisinde Bitlis Metamorfikleri ve Kretase yaşlı ofiyolitik birimler tarafından tektonik olarak üzerlenmektedir. Maden Kompleksi konglomeratik bir istif olan Ceffan Formasyonu, numulitli-alveolinli kireçtaşından oluşan Arbo Formasyonu, pembe-kırmızı renkli ve yer yer kumtaşı şeyl ardalanmaları içeren Melafan Formasyonu, çoğunlukla bazaltik volkanik kayaçlardan oluşan Karadere Formasyonu, Bitlis Masifi'ni kesen subvolkanik dayklar ve kumtaşı-şeyl ardalanmasından oluşan Narlıdere Formasyonu ile karakterize edilmektedir. Tez kapsamında Kaçıt (Çatak-Van) ve Tuzlagözü (Kozluk-Batman) köyleri civarında Melafan Formasyonu'nun planktonik foraminifer biyostratigrafisi ve mikrofasiyes özelliklerinin belirlenmesi amacıyla stratigrafik kesitler ölçülmüştür. Çalışılan istifler içerisinde karbonat kayaçlarına ait dokusal, petrografik ve paleontolojik verilerin ışığında, Melafan Formasyonu'nda planktonik foraminiferli çamurtaşı mikrofasiyesi, planktonik foraminiferli vaketaşı ve planktonik foraminiferli istiftaşı fasiyesleri tanımlanmıştır. Çalışılan alanlarda ölçülen stratigrafik kesitlere ait örneklerde tanımlanan planktonik foraminiferlere dayanarak Melafan Formasyonu'nda Erken Eosen (İpreziyen)-Orta Eosen (Lütesiyen) karakterize eden Morozovella aragonensis - Morozovella lensiformis Zonu, Parasubbotina hagni - Acarinina bullbrooki Zonu, Globigerinatheka sp. Zonu, Globigerinatheka kugleri Zonu olmak üzere 4 planktonik foraminifer zonu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Maden Complex is a succession of volcanic and sedimentary rocks exposed from the north of Kahramanmaraş to the south of Van. This thesis mainly focuses on biostratigraphic and microfacies analysis of the Melafan Formation outcropped between Çatak (Van)-Kozluk (Batman). Complex is a member of nappe zone of the Southeast Anatolian Orogenic Belt, and tectonically overlain by Bitlis Metamorphics and Cretaceous ophiolitic rocks within the study area. The succession is characterized by conglomeratic Ceffan Formation, nummulitid and alveolinid bearing carbonates of Arbo Formation, pink colored pelagic limestones alternating with sandstones and shales of Melafan Formation, basaltic volcanic rocks of Karadere Formation, the subvolcanic dykes cutting Bitlis Massive and sandstone and shale alternations of Narlıdere Formation. Within the scope of the study, stratigraphic sections have been studied in the proximity of the Kaçıt (Çatak-Van) and Tuzlagözü (Kozluk-Batman) villages to investigate the biostratigraphy of planktonic foraminifera and the microfacies characteristics of the Melafan Formation. Within the studied sequences, based on the textural, petrographic, and paleontological data of carbonate rocks, different microfacies types including planktonic foraminiferal mudstone, planktonic foraminiferal wackestone, and planktonic foraminiferal packstone facies have been classified in the Melafan Formation. Through the utilization of identified planktonic foraminifera from sampled stratigraphic sections within the study areas, five distinct planktonic foraminiferal zones spanning the Early Eocene (Ypresian) to Middle Eocene (Lutetian) periods have been delineated within the Melafan Formation, encompassing Morozovella aragonensis - Morozovella lensiformis zone, Parasubbotina hagni - Acarinina bullbrooki zone, Globigerinatheka sp. zone, and Globigerinatheka kugleri zone.