Koroner arter hastalığı tanısı alan ve almayan bireylerin beslenme durumlarının ve Akdeniz tarzı beslenmeye uyumlarının karşılaştırılması
Comparison of nutritional status and adherence to Mediterranean style diet of individuals diagnosed with and without coronary artery disease
  1. Tez No: 831478
  2. Yazar: ONUR YILDIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ERTAŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) tanısı alan ve almayan bireylerin beslenme durumlarının ve Akdeniz tarzı beslenmeye uyumlarının karşılaştırılmasını amaçlayan bu çalışma, 18 yaş üstü 71 erkek ve 43 kadın olmak üzere toplam 114 yetişkin birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada kardiyolog hekim tarafından KAH tanısı alan (KAH+) (n=57) ve KAH tanısı almayan (KAH-) (n=57) bireylerin oluşturduğu iki grup yer almıştır. Çalışmanın verileri anket formu aracılığıyla elde edilmiştir ve yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Anket formu bireylerin demografik özelliklerini ve beslenme durumlarını sorgulamaya yönelik sorulardan, Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, 24 saatlik besin tüketim kaydı, antropometrik ve vücut analizi ölçüm kaydı, kan basıncı ölçüm kaydı ve biyokimyasal bulgu formu başlıkları altındaki bölümlerden oluşmuştur. KAH+ grubunun yaş ortalaması (59.3±8.80 yıl), KAH- grubunun yaş ortalamasından (53.8±8.69 yıl) daha fazla bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study, which aims to compare the nutritional status and adherence to the Mediterranean style diet of individuals with and without coronary artery disease (CAD), was conducted on a total of 114 adult individuals, 71 men and 43 women over the age of 18. The study included two groups of individuals who were diagnosed with CAD by a cardiologist (CAD+) (n=57) and those who were not diagnosed with CAD (CAD-) (n=57). The data of the study was obtained through a questionnarie form and was applied by the researcher using the face-to-face interview method. The form consisted of questions aimed at questioning the demographic characteristics and nutritional status of individuals, and sections under the headings Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS), International Physical Activity Questionnarie, 24-hour food consumption record, anthropometric measurement and body analysis record, blood pressure measurement record and biochemical findings form. The mean age of the CAD+ group (59.3±8.80 years) was found to be higher than the mean age of the CAD- group (53.8±8.69 years) (p0.05).