Türk Boğazları'nda risk analizi ile güvenli seyir modeli
The Risk analysis and a safe navigation model implementation in the Turkish straits
  1. Tez No: 83150
  2. Yazar: MÜNİP BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET TÜRK BOĞAZLARI' NDA RİSK ANALİZİ İLE GÜVENLİ SEYİR MODELİ Türk Boğazlarında Risk Analizi ile Güvenli Seyir Modeli adlı tezde Türk Boğazlan'ndaki tehlike faktörlerini ortaya çıkarabilmek ve risk oranlarını tesbit etme çalışması yapılmıştır. Tezin ilk kısmında Boğaz'ın coğrafi yapısına ait bilgiler verildi. Daha sonra boğazlar bölgesinin meteorolojik şartlan uzun süreli yapılan ölçümlere dayanılarak açıklandı. İstanbul ve Çanakkale Boğazı'mn akıntı sistemi ve meteorolojik şartlara göre akıntıların değişkenliği belirtildi. Gemi manevralarının incelenmesi kısmında, gemilerin manevra özellikleri ile iç ve dış etkenler sonucu manevranın aynı gemi üzerinde olan değişikliği simulator üzerinde denenerek açıklandı. Sonraki kısımda Boğazların coğrafi yapısının, akıntıların, trafik yoğunluğunun, gemi tiplerinin, yük durumunun seyir üzerindeki açıklandı. Arpa Radar Simülatörü ile İstanbul ve Çanakkale Boğazı'nda farklı gemiler ile yapılan çok sayıda seyir ile akıntı, gemi tipi ve yük durumunun seyir güvenliği üzerindeki etkisi araştırıldı, sonuçlar kayıt edilerek teze eklendi. Boğazlarda manevra yapılan bölgeler ve rota değişiklikleri çıkarılıp tablo haline getirildi. Risk analizi kısmında trafiğin en yoğun olduğu bir bölge ele alınarak gemilerin çatışma olasılıkları hesap edildi. Bu amaçla bölgeye yolcu gemisi, deniz otobüsü, yük gemisi ve tankerin yerleştirildi, gemilerin kinematik modelleri oluşturuldu, gemiler bir süre hareket ettirildikten sonra birbirlerine karşı olan çatışma olasılıkları hesaplandı. Açıklanan deneme ve araştırmalara dayanılarak Boğazlar Bölgesine uygun güvenli bir seyir modeli araştırıldı. vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RISK ANALYSIS AND A SAFE NAVIGATION MODEL IMPLEMENTATION IN THE TURKISH STRAITS The presented thesis bearing the title of“The risk analysis and a safe navigation model implementation in the Turkish Straits”is concerned with the determination of hazards and the establishment of risk ratios involved in navigational area of the Turkish Straits. In the chapter of material and method geographical conditions, the currents, traffic conditions and meteorological conditions have been given based on long term observation. The turning circle characteristics and stopping distance of different type of ships have been evaluated on Arpa Radar simulator under specific conditions such as loaded or ballasted ship. In this simulator examination, the effect of current, ship type and cargo conditions were tested. To evaluate the current, ship type and loading conditions effect at restricted area have been carried out the simulation of path tracking ship on Istanbul and Çanakkale Straits. The mathematical model is concerned with the determination of how the frequency of collision, and hence the safety of navigation is related with the manoeuvring capabilities of ships involved, and their positions and complexity of traffic situation. IX