Tuz gölü doğusu manyetik anomalilerinin analitik sinyal tekniği ile yorumlanması
Interpretation of the magnetic anomalies in the east of the lake Tuz by analitical signal technique
- Tez No: 83149
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET“TUZ GÖLÜ DOĞUSU MANYETİK ANOMALİLERİNİN ANALİTİK SİNYAL TEKNİĞİ İLE YORUMLANMASI”Manyetik yöntem, en eski jeofizik yöntemlerden birisi olup gerek yeraltı kaynaklarının aranmasında gerek genel jeolojik ve tektonik olayların açıklanmasında öncelikle baş vurulan yöntemdir. Manyetik anomali veren yeraltındaki kütlelerin fiziksel parametrelerinin (yeri, derinliği, geometrisi, süsebtibilitesi vb.) belirlenmesinde bir çok teknik geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları basit kurallar ve işlemlerle sonuca gidebilirken bazıları oldukça karmaşık ve bir dizi matematiksel işlemler gerektirmektedir. Bu çalışmada bir teknik takdim edilmekte ve o tekniğin Tuz Göü doğusunda yer alan manyetik anomalilere uygulanması anlatılmaktadır. Teknik, manyetik anomalinin analitik sinyalinin ve sinyalden türetilen bilgilerin kullanımını esas almaktadır. Türetilen bilgiler manyetik anomaliye neden olan yeraltındaki kütlenin konum ve fiziksel parametreleriyle ilişkilidir. Teknik bazı yapay modeller üzerinde denenmiş ve sonuçlar oldukça tatmin edici bulunmuştur. Bunun üzerine, Tuz Gölü doğusundaki manyetik anomalilerin uzanım doğrultularını dik kesecek şekilde düzenlenen 5 profil verisine uygulanmıştır. Gölün hemen doğusundaki uzun dalgaboylu ve yüksek genlikti anomalilerin granit/granodiorit karakterli kütlelerden kaynaklanmakta olduğu ve bunların alt derinliklerinin 6 ile 9 kilometre arasında değiştiği anlaşılmıştır. Bu anomalilerin doğusunda daha kısa dalgaboylu ve daha düşük şiddetli anomaliler ise granitik ve andesitik karakterli kayaçlardan ileri gelmektedir. Bunların taban derinlikleri ise 3 ile 5 kilometre arasında değişmektedir. Çalışma alanının güneydoğu köşesindeki kısa ve orta dalgaboyuna sahip anomaliler karasal volkanizma ürünlerinden ileri gelmekte olup, bu volkanizma merkezlerinden birinin sözü edilen köşede olabileceği düşünülmektedir. vuı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“INTERPRETATION OF THE MAGNETIC ANOMALIES IN THE EAST OF THE LAKE TUZ BY ANALITICAL SIGNAL TECHNIQUE”The magnetic method is one of the geophysical methods which can be applied in exploration of the natural resources and interpretation of the geological and tectonically evolution. There are many techniques developed for determination of the physical parameters (location, depth, geometry, susceptibility etc.) of the sub-surface bodies which cause the magnetic anomalies. Some of these techniques are based on the simple rules and procedures, some have very complex and heavy mathematical operations. The technique presented in this study is based on the use of some knowledge derived from the analytical signal of a magnetic anomaly. The knowledge are related to the physical parameters of the buried body. It is a simple and easily applicable. It has been tested on the artificially produced model anomalies. Results presented in this study were considerably satisfactory. The application of the technique to the anomalies lie in the east of the Lake Tuz is the main subject of the study. To interpret the anomalies, 5 profiles crossing the anomaly strikes perpendicular were selected. Then, analytic signal technique was applied to the data of these 5 profiles. The anomalies in the just east of the Lake Tuz have long wavelength and high magnitude. The bottom depths of the bodies, which might have granitic and granodioritic character were estimated in the range of 6 to 9 kilometres. The anomalies with shorter wavelengths and lower magnitudes and adjacent to long wavelength anomalies were caused by the granitic and andesite bodies. The bottom depths of these bodies are varying in between 3 kilometres and 5 kilometres. The anomalies in the southeast corner of the study area might be related to the subaerial volcanics. It might be said that one of centre of these volcanism lies on the southeast corner of the area. IX