Gine'de büyükbaş hayvan satış fiyatının oluşumunda etkilifaktörlerin analizi
Analysis of factors influencing the establishment of cattle selling price in Guinea
  1. Tez No: 831509
  2. Yazar: SEKOU FOFANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Pazar geliştirme sürecinde, sığırların özelliklerinin ve sığırların fiyatını etkileyen faktörlerin belirlenmesi önemli hale gelmiştir. Sığırların satışı veya satın alınması sırasında fiyatın yanında sığırların nitelikleri oldukça önemlidir. Bu çalışmanın temel amacı, Beyla bölgesindeki NDama ineklerinin özelliklerinin (fenotipik özellikleri açısından) pazar değerini belirlemektir. Diğer bir ifadeyle, NDama ineklerinin piyasa fiyatını etkileyen özelliklerin tespit edilmesidir. Bu amaçla araştırma kapsamında Beyla bölgesinde rastgele seçilen 100 NDama ineği örnek alınmıştır. NDama ineğini karakterize eden özellikler ile ilgili veriler, hedonik fiyat modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, NDama ineklerinin fiyatının belirlenmesinde; NDama ineğinin kalite puanındaki 100 puanlık bir artışın, satış fiyatında 73.289$'lık bir artışa neden olduğu, NDama inek yaşının 1 yıl artması sonucunda da satış fiyatının 104,47$'lık bir artışa neden olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonunda elde edilen sonuçlar, yetiştiricilerin, pazarlardaki Ndama ırkı ineklerinin fiyatını daha da artırmak için modern yetiştirme sistemini benimsemeleri ya da daha iyi genetik özelliklere sahip inek yetiştiriciliğini tercih etmeleri gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the market development process, it has become important to determine the characteristics of cattle and the factors affecting the price of cattle. During the sale or purchase of cattle, the quality of the cattle is very important. The main aim of this study is to determine the market value of traits (phenotypic traits) of Ndama cows in the Beyla region. In other words, it is the identification of traits that affect the market price of Ndama cows. For this purpose, 100 randomly selected Ndama cows in the Beyla region were taken as a sample within the scope of the research. Data on traits characterizing the Ndama cow were analyzed using the hedonic price model. According to the results of the research, in determining the price of Ndama cows; It has been determined that a 100-point increase in the quality score of the Ndama cow causes an increase of $73,289 in the selling price, and an increase in the age of the Ndama cow by 1 year causes an increase of $104.47 in the selling price. The results obtained at the end of this study show that breeders should adopt modern breeding system or prefer cow breeding with better genetic characteristics in order to further increase the price of Ndama breed cows in the markets.