Böbrek transplantasyonu yapılan hastaların öz yönetim düzeyleri ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of self-management levels and associ̇ated factors in pati̇ents with kidney transplantation
- Tez No: 831510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada böbrek transplantasyonu yapılan hastaların öz yönetim düzeyleri ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amacıyla yapıldı. Mayıs 2023-Temmuz 2023 tarihleri arasında İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Nefroloji polikliniğine kontrole gelen 108 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri“Hasta Tanıtıcı Formu”,“Böbrek Nakli Alıcılarında Öz Yönetim Ölçeği”(BNAÖYÖ) ile toplandı. Veriler SPSS (Statistical Package Program for Social Science) 27.0 programı kullanılarak analiz edildi. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için 2 gruplu değişkenlerde bağımsız örneklem t-test analizi uygulandı. Parametrik testler için yeterli gözlem sayısı olmadığında 2 gruplu değişkenlerde non-parametrik Mann Whitney-U test analizi, 3 ve daha fazla gruplu değişkenlerde ise non-parametrik Kruskal Wallis-H analizi uygulandı. Ölçeğin tanımlayıcı özellikler ile arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü tespit edebilmek için pearson korelasyon ve non-parametrik spearman korelasyon analizleri uygulandı. Hastaların BNAÖYÖ toplam puan ortalaması 32,27±6,79 olarak tespit edildi. Ölçeğin alt boyutlarından Normal Olmayan Durumları Erken Dönemde Fark Etme ve Bunlarla Baş Etme Faktörü'nün en yüksek (14,03±3,92), Kendi Kendine İzleme Faktörü'nün ise düşük (5,62±2,19) olduğu belirlendi. Cinsiyet, eğitim durumu, çalışma durumu, alkol tüketimi ile BNAÖYÖ toplam puan ortalaması ve tüm alt boyutlarının puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the self-management levels and related factors in renal transplantation patients. Between May 2023 and July 2023, 108 patients who came to Istanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Nephrology outpatient clinic for follow-up were included. The data of the study were collected with the“Patient Identification Form”and“Self-Management Scale in Kidney Transplant Recipients”(SMSKTR). Data were analyzed using SPSS (Statistical Package Program for Social Science) 27.0 program. Independent sample t-test analysis was applied for variables with 2 groups to see the differences in group averages of variables. When there were not enough observations for parametric tests, non-parametric Mann Whitney-U test analysis was applied for variables with 2 groups and non-parametric Kruskal Wallis-H analysis was applied for variables with 3 or more groups. Pearson correlation and non-parametric Spearman correlation analyses were applied to determine the direction and strength of the relationship between the scale and the descriptive characteristics. The mean total score of the patients was 32.27±6.79. Among the sub-dimensions of the scale, the Factor of Recognizing and Coping with Abnormal Situations in the Early Period was the highest (14.03±3.92) and the Self-Monitoring Factor was the lowest (5.62±2.19). There was no statistically significant difference between gender, educational status, employment status, alcohol consumption and the mean total score and mean scores of all sub-dimensions of the SMSKTR.