Teknoloji tabanlı denetim araçlarının bağımsız denetim kalitesine etkisi
The effect of technology-based audit tools on independent audit quality
  1. Tez No: 831546
  2. Yazar: HALİL EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmada; genel olarak teknoloji tabanlı denetim araçlarının denetim kalitesi üzerindeki etkilerini incelenmiştir. Bu kapsamda Türkiye'deki bağımsız denetim firmalarında hem nitel hemde nicel araştıma yapılarak elde edilen veriler analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; teknolojik tabanlı denetim araçlarının denetim kalitesi üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada bu çerçevede teknolojik tabanlı denetim araçlarının gelecekte kullanımının artacağını, denetçilerin TTDA'ları kullanabilme konusunda büyük çoğunlukla yeterli olmadıkları, denetim firmalarının büyük çoğunluğunun teknolojik yeterlilik açısından sektör ortalamasında olduğu, denetçilerin teknolojik yeterliliğinin firma başarısı için önemli olduğu ve e-envanter sistemine geçmenin denetim kalitesi üzerinde olumlu etki yapabileceği tespit edilmiştir. Araştırma kapsamındaki denetçilerin; teknoloji tabanlı denetim araçlarını seçme, kullanılmasının önemine ve zorluğuna etki eden faktörlere yüksek düzeyde katıldıkları tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma kapsamındaki denetçilerin demografik özelliklerine göre görüşlerinde genel olarak bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the effects of technology-based audit tools on audit quality in general. In this context, both qualitative and quantitative research was conducted in independent audit firms in Turkey and the data obtained were analysed. As a result of the analyses, it is concluded that technology-based audit tools have a positive effect on audit quality. In this framework, it has been determined that the use of technology-based audit tools will increase in the future. However, auditors are mostly not competent in using TBAT, and the majority of audit firms are at sector average in terms of technological competence. The technological competence of auditors is important for the success of the firm, and switching to an e-inventory system may have a positive effect on audit quality. It has been determined that the auditors within the scope of the research agree with the factors affecting the importance and difficulty of selecting and using technology-based audit tools at a high level. Additionally, it has been determined that there is no general difference in the opinions of the auditors according to their demographic characteristics.