Veri ambarı ortamında karar destek sistemi tasarımı
Decision support system design in a data warehouse environment
- Tez No: 83159
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Veri Ambarı Ortamında Karar Destek Sistemi Tasarımı 1990'h yılların başından itibaren Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde popüler olmaya başlayan ve hala gelişim içerisinde olan veri ambarları artık Türkiye'de de uygulama alanları bulmaya başlamıştır. İşletmeler artık hizmet verdikleri müşterilerini daha iyi tanımak ve kontrol altında tutmak, kendi verdikleri hizmetlerin karlılığını ölçmek, şirket açısından doğru kararları vermek için bilgi teknolojilerini daha yoğun kullanmaya başlamışlardır. Bu eğilim, özellikle veri ambarı ve Karar Destek Sistemlerini popüler hale getirmiştir. Bu gelişmeleri değerlendirerek tez çalışmamı bu doğrultuda yaptım. Özellikle büyük veriler barındıran veri ambarları üzerinden nasıl bir Karar Destek Sistemi kurulabileceğini ve önemli konuları anlattım. Karar Destek Sisteminin dayandığı veritabanının niçin operasyonel sistem veritabanından farklı olması gerektiğini kendi deneyimlerim üzerinden ifade ettim. Konu ile ilgili bir örnek olması açısından, özellikle detay veri analizinin önemli olduğu mağazacılık sektörüne ait bir KDS uygulaması inşa ettim. Bu uygulama ile mağazacılık işletmeleri yöneticilerinin karar verirken, bilgi işlem teknolojilerinden nasıl faydalanmaları gerektiğini anlattım. Uygulamamı, ileri sürdüğüm karar verme kriterlerine cevap verecek şekilde geliştirdim.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DECISION SUPPORT SYSTEM DESIGN IN DATA WAREHOUSE ENVIRONMENT The data warehouse concept which had started to be popular since the years 1990 in US and some Europe countries and have still been in developing process, has been in action in different application areas in Turkey now. Even More, Most Companies have started to use IT technologies much than previous, to follow their customers closer and to keep them in control, to measure the profit of the services they have been giving, to make the right decisions for their company. This trend has especially made the Decision Support Systems and Data Warehouses much popular. By validating this trend I decided to make my thesis study around this subject. Especially I explained that how to build a Decision Support System on the data warehouses keeping large volumes of data. I also impressed that why the data warehouse database management system should be built separate than the operational database management system by basing my experiences. For giving an example on this subject, I designed and developed a DSS application on retail sector which detail data analysis is very important. I explained that how retail company managers should use IT technologies during the decision making process. I developed my application according to decision making factors, I claimed which should be answered. XL