Marmara Denizi'nin güneyinde dip trolu ile yakalanan balıklar ve kırlangıç balığı (Trigla lucerna Linnaeus, 1758)'nın biyolojisi üzerinde araştırmalar
A Study on the fishes caught with the bottom trawling in the south of the sea of Marmara and the biology of the tub gurnard (Trigla lucerna Linnaeus, 1758)
  1. Tez No: 83161
  2. Yazar: LÜTFİYE ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Marmara Denizi'nin Güneyinde Dip Trolü ile Yakalanan Balıklar ve Kırlangıç Balığı (Trigla lucerna Linnaeus, 1758)'nın Biyolojisi Üzerinde Araştırmalar. Dip trolü ile yakalanan balıkların belirlenmesi amacı ile Marmara Denizi'nin güneyinde 1992 ve 1995 yıllarında İÜ. Arar Araştırma Gemisi ile yapılan 47 dip trolü çekimi sonucunda 13 'ü kıkırdaklı balık, 49'u kemikli balık olmak üzere toplam 62 balık türü yakalanmış ve bunların tanınma özellikleri ile yakalandıkları yer ve derinlikler verilmiştir. Karadeniz'den bilinen Ahsa pontica (Eichwald, 1838)'nın Marmara Denizi 'ndeki varlığı bu çalışma ile saptanmıştır. Trollerde yakalanan balıkların, miktar olarak çokluğunu ekonomik öneme sahip 9 tür ve ekonomik önemi olmayan 6 tür oluşturmakta, diğerleri bireyce az olan türler grubuna girmektedir. Trigla lucerna Linnaeus, 1758 'in biyolojisini incelemek için Kasım 1996 - Kasım 1997 sürecinde her ay elde edilen toplam 224 örneğine göre balığın yaş, boy ve ağırlık olarak büyümesi, boy-ağırlık ilişkisi, kondisyon faktörü, eşey oranları, ilk eşeysel olgunluk yaşı ve boyu ile üreme süreci saptanmaya çalışılmıştır. Örneklerin yaşları I - VI arasında olup, III. yaş grubu % 76.79 ile en fazla örnek içermektedir. Ölçülen en küçük ve en büyük total boy değerleri 123 - 415 mm, ağırlık değerleri ise 15 - 617 gr.dır. Boy - ağırlık ilişkisi W = 0.00001088-L2'9775, kondisyon faktörü 0,9612 olarak saptanmıştır. İlk eşeysel olgunluk yaşı ve boyu erkeklerde II. - III. yaş grubu ve 173 mm, dişilerde III. yaş grubu ve 193 mm.dir. Gonad evrelerine göre üremenin yıl süresince devam ettiği söylenebilir XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Study on the Fishes Caught with the Bottom Trawling in the South of the Sea of Marmara and the Biology of the Tub Gurnard (Trigla lucerna Linnaeus, 1758) In the result of 47 bottom trawlings performed in the south of the Sea of Marmara with the İ.Ü. Arar Research Vessel in 1992 and 1995, with the aim of determining the fishes caught by the bottom trawling ; totally 62 fish species had been caught, that 13 were cartilaginous fish and 49 were bony fish and their diagnostic characteristics, the place and the depth where they have been caught are given. The presence of Alosa pontica (Eichwald, 1838) known from the Black Sea is determined in the Sea of Marmara in this study. The majority of fishes in terms of quantity caught with the bottom trawling is composed of 9 species economically important and 6 species economically unimportant, and the rest are placed in the group of the species with little individuals. According to 224 examples obtained each month in the period of November 1996 - November 1997 with the aim of examining the biology of Trigla lucerna Linnaeus, 1758 ; the age, the growth as length and weight, the length - weight relationship, the condition factor, male to female ratio, first sexual maturity age and length and spawning period of the fish have been determined. The ages of the examples are between I - VI and the III age group contains the most example with 76.79 %. The minimum and maximum total length values are 123 - 415 mm and the weight values are 15 - 617 gr. The length - weight relationship is calculated to W = 0.00001088-L2'9775 and condition factor to 0,9612. The first sexual maturity age and length are II - III age groups and 173 mm in the males and III age group and 193 mm in the females. We can say that the reproduction continues during the year according to the gonad maturity stages. XIII