Bazı S-alkil ve S-arilisotiyosemikarbazonların d5-10 metal iyonları ile verdiği komplekslerinin spektroskopik yöntemle incelenmesi
Spektroscopic investigation of complexes of d5-10 metal ions with some S-alkyl and S-aryl isothiosemicarbazonee
- Tez No: 83162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ÜLKÜSEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET BAZI S-ALKİL VE S- ARİLİSOTİYOSEMİKARBAZONLARIN d^10 METAL İYONLARI İLE VERDİĞİ KOMPLEKSLERİN SPEKTROSKOPİK YÖNTEMLE İNCELENMESİ Tiyosemikarbazonların geçiş metalleri ile oluşturdukları çelatlar biyolojik açıdan aktif görülmüşlerdir. Bidentat olarak davrandıkları birçok metal kompleksinde sülfür atomu ve azot (N1) atomundan koordinasyona girdiği belirtilmiştir. Bu çalışmada sekiz adet benzer ligand sentezi yapılarak tanımlandı. Bunlardan dört tanesine literatürlerde rastlanmadı. Bu bileşiklerin Zn(II), Cd(II), Hg(II), Re(IH) Pd(II) metal iyonları ile koordinasyon bileşikleri elde edildi. Farklı davranışlar sergileyen PdCİ2 komplekslerinin Uv-vis, İR, ^-NMR spektrumları ile elementel analiz ve atomik absorbsiyon verileri değerlendirildi. Sonuç olarak [Pd(BTSE)Cl]2 : rf-N4, [Pd(BTSAHBr)Cl2] : N2, C=C; [Pd(STSAHCl)2] : 0,NL, [Pd(PhBTSE)Cl2] : N1, S komplekslerinde ligandalar bidentat olarak davranmışlardır. [Pd(STSE)Cl2] O^N4 kompleksinde ligand tridentattır. Hidroliz sonucu PhSTSE ve PhSTSA ligandlarına ait alkil ve allil gruplarının kükürtten ayrılmasıyla tridentat kompleksler elde edilmiştir. [Pd(PhSTSC)Cl2]: 0,N\S VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY SPECTROSCOPIC INVESTIGATION OF COMPLEXES OF d5 10 METAL IONS WITH SOME S-ALKYL AND S-ARYL ISOTHIOSEMICARBAZONES It has been shown that the chelates synthesized from thiosemicarbazones and transition metals are biologically active. In many metal complexes that behave as bidentate, it has been stated that coordination occurs through sulphur atom and nitrogen (N1) atom. In this study, eight similar ligands are synthesized and described. Four of those were not found in the literature. Coordination compounds of those ligands were obtained with Zn(II), Cd(II), Hg(II), Re(EI) and Pd(H) ions. UV-Vis, IR, ^-NMR spectra and atomic absorption data of PdCİ2 complexes which show different behaviours were evaluated. As a result, [Pd(BTSE)Cl]2 : N*-N*; [Pd(BTSAHBr)Cl2]: N2, C=C; [Pd(STSAHCl)2] : 0,N!; and [Pd(PhBTSE)Cl2] : N1, S complexes, the behaviours of the ligands were found as bidentate. [Pd(STSE)Cl2] : O.rfN4 complex, the behaviour of the ligand was found as tridentate. By hydrolisis, tridentate complexes within the form of [Pd(PhSTSC)Cl2]: O, N1, S were obtained by the elimination of alkyl and allyl groups of PhSTSE and PhSTSA ligands from the sulphur atom. IX