Stratejik yönetim kapsamında uluslararası işletmecilik alanının sistematik literatür taraması
Systematic literature review of international business within the scope of strategic management
- Tez No: 831613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN BORAN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Küreselleşme 20. yüzyıldan bu yana sıkça kullanılan konu haline gelmiştir ve bu uluslararası bütünleşme süreci, ülkeler arasında rekabeti arttırmış, ürün ve pazar bağlamında çeşitli dinamiklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Küreselleşmenin sermaye hareketlerinin serbestleşmesinde, küresel şirketlerin yönetim stratejilerinde, ülkelerin finansal ihtiyaçlarının karşılanmasında etkisi olmuştur. Dolayısıyla, küreselleşmenin hayatın her alanını etkilediği görülmektedir. Globalleşmenin yaygınlaştığı bu dönemlerde küreselleşme ve uluslararası işletmecilik kavramları araştırmacılar tarafından en çok üzerinde çalışılan konu haline gelmiştir. Bu sistematik literatür taraması ve uluslararası işletmecilik alanında stratejik yönetim konusuna odaklanmaktadır. Tarama, mevcut akademik çalışmaları ve yayınları kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, uluslararası işletmecilik ve stratejik yönetim disiplinlerinin kesişim noktalarını inceleyerek ilgili literatürdeki temel kavramları, teorik yaklaşımları ve yöntemleri belirlemeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada, uluslararası işletmecilikte stratejik yönetim kavramı üzerine yazılan makaleler taranmıştır. Söz konusu makalelerin bilimsel olarak analiz düzeyi, hedefi, birimi, çalışma ve dergi türü, veri toplama tekniğine göre sınıflandırılması yapılmıştır. Makalelerin taranmasında temel amaç, son otuz (1992 – 2023) yıllık süreçte uluslararası işletmecilik ve stratejik yönetim kavramlarının bir bütün olarak hangi oranda kullanıldığını ve konuyla ilgili hangi konu başlıklarına odaklanıldığını, aynı zamanda yıllara göre araştırılan konu başlıklarının dağılımını belirlemektir. Araştırmanın önemi, işletme yöneticileri, araştırmacılar ve karar vericiler için açık bir anlayış sağlamakta ve stratejik yönetim kavramını uluslararası işletmecilik bağlamında geliştirmektedir. Bu tarama sonuçları, gelecekteki araştırmaların temelini oluşturacak, işletmelerin küresel pazarda başarılı olabilmeleri için stratejik yönetimi daha iyi anlamalarına ve uygulamalarına yardımcı olacaktır. Tarama sonuçları, ilgili alanlarda çalışma yapmayı hedefleyen araştırmacılar için önemli bir kaynak oluşturmakta ve onlara katkısı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalisation has become a frequently used topic since the 20th century and this process of international integration has increased competition among countries and has led to the emergence of various dynamics in the context of products and markets. Globalisation has had an impact on the liberalisation of capital movements, management strategies of global companies, and meeting the financial needs of countries. Therefore, it is seen that globalisation affects all areas of life. In these periods when globalisation has become widespread, the concepts of globalisation and international business have become the most studied subject by researchers. This systematic literature review and focuses on the topic of strategic management in the field of international business. The review aims to comprehensively analyse existing academic studies and publications. The study aims to identify key concepts, theoretical approaches and methods in the relevant literature by examining the intersection of the disciplines of international business and strategic management. In this study, articles on the concept of strategic management in international business have been reviewed. These articles were classified according to the level of scientific analysis, objective, unit, type of study and journal, and data collection technique. The main purpose of scanning the articles is to determine the extent to which the concepts of international business and strategic management have been used as a whole in the last thirty years (1992- 2023) and which topics have been focused on, and the distribution of the topics researched according to years. The significance of the research is that it provides a clear understanding for business managers, researchers and decision makers and develops the concept of strategic management in the context of international business. The results of this review will form the basis for future research, helping businesses to better understand and implement strategic management in order to succeed in the global market. The results of the review constitute an important resource for researchers who aim to conduct studies in related fields and are thought to contribute to them.