Education expenditure and economic growth nexus: Evidence from the MINT
Ekonomik harcamalar ve ekonomik büyüme: MINT üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 831648
  2. Yazar: ADEBAYO ABDULATEEF ODEYEMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASAD UL ISLAM KHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye, nam-ı diğer MINT, gelecek yıllarda önemli düzeyde iktisadi başarı kaydetmesi beklenen ülkelerdir. Coğrafi ve demografik nitelikleri baz alındığında bu ülkeler, küresel çapta rekabet edebilecek standardı yakalamaları adına gerekli ivedi atılımı sağlayacak potansiyeli barındırmaktadır. Mevzu bahis standardı tutturabilecek olmaları ihtimalini gerçeğe yakınsayan ön koşullardan birisi de beşeri sermayenin kalitesini eğitim yoluyla bilinçli yoldan geliştirmedir. İşbu çalışma MINT ülkelerinin sözü edilen senaryoyu, MINT unsuru ülkelerdeki eğitime olan yatırımın ekonomik büyümeyle olan ilişkisini irdelemeyi amaçlamaktadır. 1994 ve 2020 yılları arası veriler ışığında DOLS ve FMOLS metotlarına başvurarak eğitim harcamalarının ekonomik büyümeye olan etkisi incelenecektir. Çalışmanın bulguları bize eğitime olan mali yatırımla iktisadi kalkınmanın arasında uzun vadeli bir ilişki olduğunu Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye örneklerinde göstermektedir. Gözlem doğrultusunda eğitime yapılan her bir birimlik yüzdeki ek yatırımın ekonomik büyümende %3-4'lük artışa yol açtığı saptanmıştır. Literatür bulgularından yapılan çıkarımların bize telkin ettiği, söz konusu ülkelerdeki eğitime ve insana olan yatırımın teşvik edilmesi yönündedir.
Özet (Çeviri)
The MINT - Mexico, Indonesia, Nigeria and Turkey - are from the countries projected to attain a significant level of economic success in the years to come. As a result of the demographic and geographic characteristics of these countries, they have the potential to push their economies to a globally competitive standard that is suitable for rapid economic development and advancement. From the prerequisites for the actualisation of such standard is the improvement in the quality of labour and deliberate investment in human capital through education. This study examines the viability of such prospects for the MINT by investigating education expenditure and economic growth relationship in the MINT. Through the use of a panel data set ranging from the year 1994 to the year 2020, the study utilises panel Dynamic Least Squares (DOLS) and Fully Modified Least Squares (FMOLS) methods to examine the impact of education expenditure on growth in the MINT, and the finding from the study shows that there is a long-run relationship between education expenditure and economic growth. Expenditure on education positively affects economic growth in Mexico, Indonesia, Nigeria and Turkey. More specifically, according to findings in this study, it is observed that a unit increase in the percentage of education expenditure will result in a 3 - 4 per cent increase in economic growth in the MINT. Labour also significantly impacts economic growth in the MINT. The results for the countries imply that expenditure on education and human capital should be encouraged, as evidence from this study conforms to findings from the literature.