Okul müdürlerinin yönetsel etkililiklerinin sergiledikleri yönetim tarzı ve okullarda değişime karşı direnişi giderme düzeylerinin incelenmesi
Okul müdürlerinin yönetsel etkililiklerinin sergiledikleri yönetim tarzi ve okullarda değişime karşi direnişi giderme düzeylerinin i̇ncelenmesi
- Tez No: 831649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SAFALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı okul müdürlerinin yönetsel etkililiklerinin, yönetim tarzı ve okullarda değişime karşı direnişi giderme davranış düzeylerine ilişkin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve yönetsel etkililik, değişime karşı direnişi giderme yaklaşımı ve yönetim tarzları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışmanın örneklemini ilköğretim ve ortaöğretim kademelerinden(okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise) 458 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri Richard L. Andrews tarafından geliştirilen Ali Aksu tarafından Türkçeye uyarlanan“Müdür Etkililik Ölçeği”(Washington Principal Evaluation Inventory-WPEI)“, İlker Yelken tarafından geliştirilmiş olan Okul Müdürlerinin Okullarda Değişime Karşı Direnişleri Giderme Yaklaşımları Ölçeği ve Ramazan Asar tarafından geliştirilen Okul Yöneticilerinin Sergilediği Yönetim Tarzları Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin normalliği test edilmiş ve normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Okul Yöneticilerinin Sergilediği Yönetim Tarzları Ölçeği alt boyutlarının bağımsız değişkenlerle(yaş, cinsiyet, branş, öğrenim durumu, kıdem, çalışma süresi) arasında anlamlı bir farklılık bulunamazken İlgisiz Yönetim tarzı alt boyutunda okul türü değişkenine göre anlamlı farklılık bulunmuştur. Okul Müdürlerinin Okullarda Değişime Karşı Direnişi Giderme Yaklaşımının ”Katılım“ ve ”Eğitim Yaklaşımı" alt boyutlarının öğrenim durumu değişkenine göre anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Okul Türü değişkenine göre Okul Müdürlerinin Okullarda Değişime Karşı Direnişi Giderme Yaklaşımı alt boyutlarından İletişim ile Baskı ve zor kullanma yaklaşımları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Öğretmenlere göre Okul Müdürlerinin Yönetsel Etkililik Düzeyleri ile yaş, kıdem, çalışma süresi, okul türü değişkenleri arasında anlamlı bir fark bulunurken; cinsiyet, öğrenim durumu, branş değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Yapılan analizlerde Yönetsel Etkililik ve Yönetim Tarzları ile Yönetsel Etkililik ve Değişime Karşı Direnişi Giderme Yaklaşımları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bağımsız değişkenler olan Yönetim Tarzları ile Değişime Karşı Direnişi Giderme Yaklaşımlarının araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda Yönetsel Etkililiği yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the impacts of the tension between school principals and managerial effectiveness based on various variables related to management style and behavior in order to eliminate resistance to change in schools. Apart from that, to see if there is a relationship between managerial effectiveness, reducing resistance to change, and management styles were also examined. In this study, four levels of teachers including preschool, primary school, secondary school, and high school assisted us to develop a pattern of research. In terms of methodology perspective, this research follows three steps: collecting, evaluating, and contextualizing data. In order to collect data, the scale named“Washington Principal Evaluation Inventory-WPEI”created by Richard L. Andrews and adapted into Turkish by Ali Aksu was used. A further part of the methodology involved the creation of approaches to eliminating resistance to change among school principals by Iker Yelken, and the creation of a display scale for school administrators by Ramazan Asar. Tests were conducted to determine the normality of the data and it was determined that it exhibited normal distribution. Considering the findings, while no significant differences were found between the independent variables of the Management Styles Exhibited by School Administrators subdimensions (age, gender, branch, education level, seniority, working time), significant differences were found between the School Type and the Indifferent Management subdimensions. Furthermore, it was found that the“Participation”and“Educational Approach”sub-dimensions of School Principals' Approach to Eliminating Resistance to Change in Schools differed significantly according to the variable of educational status. Among the School Type variables, there was a significant difference in School Principals' Approach to Eliminating Resistance to Change in Schools, Communication and Pressure, and Use of Force. Moreover, among the teachers found no significant variation between Managerial Effectiveness Levels and variables of age, seniority, working time, and school type, nor between those variables and gender, education level, or branch. Analyses also showed that managers' effectiveness and management style and approaches to eliminating resistance to change had a positive and significant relationship. Management Styles, as well as Approaches to Eliminate Resistance to Change, are independent variables that were found to predict Managerial Effectiveness according to the research findings.