Pop sanatından günümüze kadın imgesi ve illüstrasyon sanatına yansımaları
The image of women from pop art to the present and its reflections on illustration art
  1. Tez No: 831722
  2. Yazar: MERVE EBRU ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Pop sanat akımı, 50'li yılların ortalarında yenilikçilik arayışına giren sanatçı topluluğu sayesinde oluşmaya başlamıştır. Yaşam felsefesi haline getirdikleri akımın temel alt yapısını popüler kitle kültürü oluşturmaktadır. Geniş yelpazeye yayılan kültürün içerisinde eserlere yansıyan kadın imgesi, ayrı tutulmaktadır. Sanatçıların teknik ve fikirsel özgünlükleri kadın illüstrasyonlarına yansıyan görüntüleri değerlendirilmiştir. Kadın imgesinin getirdiği güzellik ve estetik anlayışının tarihsel dönem süreçlerinden bahsedilmektedir. Pop'un modern yeniliklerden etkilenen illüstrasyon ve kadın imgesi günümüz döneme kadar geldiği süreç aktarılmıştır. İllüstrasyon, görselliğin oluşturduğu dil yapısının temel ilkelerini oluşturmaktadır. İlkel çağın başlagıcından günümüze kadar gelen zaman içerisinde, temel yapısı bozulmadan gelişimler sayesinde ilerleme kat etmiştir. Dönemimizde her sektöre hitap etmesiyle istek durumundan çıkmış, ihtiyaç haline gelmiştir. İllüstrasyon sanatının ortaya çıkışının getirdiği etki ile tarihsel geçmişi, dönemsel ve tekniksel gelişmelerinin bahsedilmesiyle birlikte örnek resimlemeler yoluyla desteklenmiştir. Bu çalışmanın amacı Pop sanatının eğlendirici ve mesajlar yolu ile illüstrasyon tasarımlarına yansıyan kadın imgesinin oynadığı rolü açıklamaktır. Kadın, toplum içerisinde yer edinme çabası, geçmiş dönemden günümüze kadar gelen süreçteki mücadelesi, resmedilen görüntüleri üzerinde analiz edilmiştir. Estetik ve güzelliğin akla ilk olarak kadın cinsinin gelmesini sağlayan oluşumların getirdiği etki süreci araştırılmıştır. Sanata yansıyan eserler yolu ile aktarım sağlanmıştır. Kadın imgesi, Pop sanatta yaşadığı illüstrasyon görselleri, geçmişten günümüze kadar gelen süreç içerisinde durumu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Pop art movement behan to emerge in the mid-50's thanks to the artist community who sought innovation. Popular mass cultere constitutes the basic infrastructure of the movement, which they have turned into a philosophy of life. The image of women, which is reflected in the works in a wide ranging culture, is kept separate. The technical and intellectual originality of the artist and their images reflected in the female illustrations were evaluated. The historical period processes of the understanding of beauty and aesthetics brought by the image of woman are mentioned. The process of Pop's llustration and woman image, which is influenced by modern innovations, until today has been conveyed. Illustration constitutes the basic principles of the language structure created by visuality. From the beginning of the primitive age to the present, it has made progess thanks to the developments without deteriorating its basic structure. In our period, it has come out of a demand situation and has become a necessity, as it appeals to every sector. With the impact of the emergence of the art of illustration, its historical background, periodical and technical developments are supported by example illustrations. The aim of this study is to explain the role played by the female image, which is reflected in the illustration designs through the entertaining and messages of pop art. The woman, her effort to take a place in the society, her struggle from the past to the present, were analyzed on the images depicted. The effect process brought by the formations that bring aesthetics and beauty to the mind fırst of the female gender has been investigated. The transfer is provided through the works reflected in the art. The image of woman, the illustration images that she lived in pop art, the situation from the past to the present were analyzed.