Life cycle analysis of different cuisines
Farklı mutfakların yaşam döngüsü analizi
- Tez No: 831727
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Geniş bir ağa sahip olan küresel gıda sistemi sera gazı emisyonlarının yaklaşık %30'undan sorumludur. Küresel gıda sistemi üretim, paketleme ulaşım, dağıtım, depolama, bertaraf etme gibi adımları izlerken çevresel etkiler soyut kalmaktadır. Yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA) ile sistemin her aşamasında çevresel etkiler somut halde görünmektedir. Bu çalışmada; farklı mutfakların yaşam döngüsü değerlendirmesi aracılığı ile çevresel etkileri incelenmiştir. Bilinen ve gıda çeşitliliğinin fazla olduğu Türk, Uzakdoğu ve Akdeniz mutfaklarından oluşan 3 tane menü oluşturulmuştur. Her bir menü sahip olduğu mutfağın kültürüne uygun seçilmiştir. Menüler çorba, ana yemek, yan ürün ve tatlıdan oluşmaktadır. 3 mutfak için seçilen menüler nezninde yapılan yaşam döngüsü değerlendirmesi sonucunda Akdeniz mutfağının çevresel etkisinin oldukça düşük olduğu saptanmıştır. Akdeniz mutfağında ağırlıklı olarak sebze bazlı gıdalara yer verilmesi, hayvansal bazlı gıdaların çok tercih edilmemesi çevresel etkinin Türk ve Uzakdoğu mutfağına göre çok düşük çıkmasının nedenidir. Gıda bazında bakıldığında hayvan bazlı gıdaların çevresel etkileri bitki bazlı gıdalara göre daha fazladır. Çalışma sonucunda da hayvansal bazlı yemeklerin ağırlıklı bulunduğu Türk mutfağı en çok çevresel etkiye sahip mutfaktır.
Özet (Çeviri)
The extensive global food system is responsible for approximately 30% of greenhouse gas emissions. While the steps of the global food system such as production, packaging, transportation, distribution, storage, and disposal are followed, environmental effects remain intangible. With the life cycle assessment (LCA), environmental impacts are seen in concrete form at every stage of the system. In this study, the environmental impacts of different cuisines were investigated through life cycle assessment. Three menus have been created, consisting of Turkish, Far East, and Mediterranean cuisines, which are known and have a wide variety of food. Each menu has been chosen in accordance with the culture of the cuisine it has. The menus consist of soup, main course, side course and dessert. As a result of the life cycle assessment made on the menus selected for 3 cuisines, it has been determined that the environmental impact of the Mediterranean cuisine is quite low. The reason why the environmental impact is very low compared to the Turkish and Far Eastern cuisines, mainly agricultural foods are included in the Mediterranean cuisine and animal- based meals are not preferred much. On a food basis, the environmental impact of animal- based foods is greater than that of plant foods. As a result of the study, Turkish cuisine, in which animal-based meals are predominant, is the cuisine with the most environmental impact.