Siirt ilindeki mısır alanlarında zararlı ve faydalı böceklerin tespit edilmesi
Detection of harmful and beneficial insects in corn fields in Siirt province
- Tez No: 831739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
mısır üretim alanlarında bulunan zararlı ve faydalı böceklerin belirlenmesi amacıyla 2022-2023 yılları arasında Siirt ili merkez ve ilçelerinde yürütülmüştür. Çalışmada türlerin tespitinde atrap, gözle ve lupla kontrol metodu ve feromonlu delta tipi eşeysel çekici tuzaklarından yararlanılmıştır. Bu çalışma neticesinde mısır yetiştirilen alanlarda 3 takıma bağlı 8 familyaya ait 17 zararlı böcek türü ve 4 takıma bağlı 7 familyaya ait 16 faydalı böcek türü tespit edilmiştir. Bu alanlarda birinci derecede mısırda ürün kaybına neden olan Mısır kurdu (Ostrinia nubilalis Hbn. Lep.:Crambidae), Mısır koçan kurdu (Sesamia nonagrioides Hbn. Lep.:Noctudiae.) ve Yeşilkurt (Helicoverpa armigera Hbn. Lep.: Noctudiae) türleri tespit edilmiştir. Diğer taraftan mısır bitkisinin vejetatif döneminde Yaprak pireleri (Empoasca decipiens Paoli Hem:Cicadellidae) ve Asymmetrasca decedens Paoli Hem.: Cicadellidae) türlerinin yoğun olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra; önemli faydalı tür olarak saptanan Coleoptera takımının Coccinellidae familyasına ait Hippodamia variegata (Goeze, 1777), Coccinella septempunctata (Linnaeus, 1758) türleri; Hemiptera takımının Anthocoridae familyasına ait Anthocoris nemoralis (F.) türü; Nabidae familyasına ait Nabis pseudoferus (Romane, 1949) türü; Miridae familyasına ait Deraeocoris serenus (Douglas&Scott, 1868) türü; Neuroptera takımının Chrysopidae familyasına ait Chrysoperla carnea (Steph.) türü; Diptera takımının Syrphidae familyasına ait Sphaerophoria rueppellii (Wiedemann, 1830) ve Eupeodes corollae (Fabricius, 1794) türleri yaygın olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the center and districts of Siirt province between 2022 and 2023 to determine the harmful and beneficial insects found in corn production areas. In the study, atrap, visual and loop control methods and pheromone delta type sexual attractant traps were used to detect the species. As a result of this study, 17 harmful insect species belonging to 8 families belonging to 3 orders and 16 beneficial insect species belonging to 7 families belonging to 4 orders were detected in corn growing areas. Corn borer (Ostrinia nubilalis Hbn. Lep.: Crambidae), Corn ear borer (Sesamia nonagrioides Hbn. Lep.: Noctudiae.) and Greenworm (Helicoverpa armigera Hbn. Lep.: Noctudiae) species, which primarily cause crop loss in corn, were detected in these areas. has been made. On the other hand, it was determined that leafhoppers (Empoasca decipiens Paoli Hem.: Cicadellidae) and Asymmetrasca decedens Paoli Hem.: Cicadellidae) species were abundant in the vegetative period of the corn plant. And also; Hippodamia variegata (Goeze, 1777), Coccinella septempunctata (Linnaeus, 1758) species belonging to the Coccinellidae family of the Coleoptera order, which were determined to be important beneficial species; Anthocoris nemoralis (F.) species belonging to the Anthocoridae family of the Hemiptera order; Nabis pseudoferus (Romane, 1949) species belonging to the Nabidae family; Deraeocoris serenus (Douglas & Scott, 1868) species belonging to the family Miridae; Chrysoperla carnea (Steph.) species belonging to the Chrysopidae family of the order Neuroptera; Sphaerophoria rueppellii (Wiedemann, 1830) and Eupeodes corollae (Fabricius, 1794) species belonging to the Syrphidae family of the Diptera order have been identified.